Sveriges Konsumenter anmäler i dag Foodora Market för vilseledande marknadsföring.
– Det är uppenbart att företagets kampanj om ”schyssta villkor & kollektivavtal” ska få konsumenter att tro att personalens villkor är bättre än de faktiskt är, säger Maria Wiezell, konsumentjuridisk expert på Sveriges Konsumenter.
”Schyssta villkor & kollektivavtal” står det i stor text på de boxar som mattransportören Foodora Markets förare kör omkring med. I lite mindre text står det ”Ansök nu”. Något som TV4 Nyheterna berättade om i förra veckan.
– Men det är inte alla på Foodora Market som omfattas av schyssta villkor och kollektivavtal. Därför menar vi att detta bryter mot marknadsföringslagen, säger Maria Wiezell.
Anmälan görs till Konsumentverket som är tillsynsmyndighet. Sveriges Konsumenter menar att Foodora Market bryter mot marknadsföringslagen på två punkter:
– Det är tydligt att Foodora Market inte bara är ute efter att rekrytera nya förare, utan kanske framför allt försöker påverka bilden av sin personals arbetsvillkor bland medvetna konsumenter, säger Maria Wiezell.
Foodora har under en rad år kritiserats för dåliga arbetsförhållanden. Så sent som i maj skrev anställda på Foodora och Wolt en gemensam debattartikel om brister i deras arbetsförhållanden.
Sveriges Konsumenter är en oberoende, ideell organisation som tillsammans med sina medlemsorganisationer arbetar för alla konsumenters bästa genom att granska företag, påverka politiken och stärka konsumentmakten. Visionen är ett hållbart samhälle där konsumentens röst och rätt är stark. Sveriges Konsumenter ger även ut tidningen Råd & Rön och samarbetar med internationella konsumentorganisationer.