Sveriges största och mest framgångsrika aktör på e-handel med dagligvaror MatHem byter under hösten grossist till Bergendahls från Axfood. Anledningen är att Bergendahls erbjuder ett bättre upplägg såväl vad gäller prisnivå som service. För Bergendahls är bytet en bekräftelse på att man har en konkurrenskraftig modell för e-handel.
2006 funderade småbarnsföräldern Tomas Kull över hur han med hjälp av en webbplats skulle kunna bota bristen på inspiration till och framförhållning för familjens måltider. Tankarna landade 2010 i att han och hustrun Karolin startade MatHem och vad som idag är Sveriges största och mest framgångsrika aktör på e-handel med dagligvaror med en omsättning över miljarden. 250 egna kyl- och frysutrustade bilar levererar dagligen över stora delar av landet s k lösplocksvaror ur ett sortiment som överstiger 10 000 artiklar, varor utifrån recept och varor i färdigkomponerade matkassar.
Logistiken är komplicerad och ställer inte minst höga krav på ett effektivt grossistsamarbete. Att MatHem nu valt Bergendahls som grossist är en fjäder i hatten för de senare och en bekräftelse på att de har en konkurrenskraftig modell för e-handel.
– Att vi nu får MatHem som kund är ett kvitto på att vårt e-handelsupplägg är mycket konkurrenskraftigt. Det ger oss en större body och ökar våra inköpsvolymer, säger Peter Lund, koncernchef på Bergendahls.
Familjeägda Bergendahls är idag ett av landets fem största svenskägda familjeföretag och det 104:e största företaget i Sverige (enl Veckans Affärer). Man äger och driver bl a City Gross, landets fjärde största dagligvarukedja med 41 butiker, e-handel och partihandel som tillsammans omsätter över 10 miljarder kronor. På Bergendahls Food ser man framöver stora möjligheter i den pågående transformeringen av svensk dagligvaruhandel. Under City Gross varumärke möter man ett ökande kundbehov av medveten matglädje oavsett om det gäller att enkelt få tillgång till varor av rätt kvalitet till rätt pris eller att få inspiration och hjälp med att få vardagspusslet att fungera genom smidiga färskvarubaserade måltidslösningar, såväl i butik som genom e-handel.
City Gross grundades 1993 och består idag av 42 stormarknader samt e-handel. Samtliga butiker har butiksstyckat kött, manuella fiskavdelningar, egna butiksbagerier, landets bredaste sortiment av livsmedel, ett brett sortiment inom hus, hem och fritid samt ett storhushållssortiment för näringsidkare. City Gross drivs av Bergendahls som grundades 1922 och ägs idag av familjen Bergendahl Mylonopoulos i tredje och fjärde generationen.