Visitas årliga utmärkelse "Årets kvinna i besöksnäringen" tilldelas systrarna Madeleine Brehmer och Caroline Cederblad, ägare av familjeföretaget Sabis. De får utmärkelsen för att ha utvecklat och breddat Sabis destinationer och restauranger till en inspiration för hela besöksnäringen och näringslivet.
Sabis grundades redan 1874 och Madeleine Brehmer och Caroline Cederblad tog över det operativa ansvaret 2010, som vd respektive arbetande styrelseordförande. Företaget har 700 anställda och omfattar 20 restauranger, 10 cafeér och 3 hotell - bland annat hotellen Smådalarö Gård och Krusenberg Herrgård, restaurang Gastropol och restaurangen på Kungl. Tennishallen.
Som ett erkännande för sitt framgångsrika arbete i ständig utveckling med personligt engagemang och hållbarhet i fokus tog de på måndagen emot utmärkelsen av Visitas tidigare ordförande Maud Olofsson inför en stor publik av kollegor inom besöksnäringen på Visitadagen.
Juryns motivering:
”Genom att våga gå före och överbrygga traditionella branschgränser har pristagarna breddat och utvecklat sitt 150-åriga företag till att idag vara en inspiration för hela näringslivet.
Med en långsiktighet och strävan att varje dag bli lite bättre har pristagarna skapat starka varumärken och unika destinationer som attraherar den moderna gästen. Pristagarna är stora föredömen för ett hållbart företagande baserat på ett modernt ledarskap där verksamheten vuxit på ett ekonomiskt sunt sätt samtidigt som medarbetarnas välmående alltid varit i fokus, vilket flera topplaceringar som Sveriges bästa arbetsgivare visar.
I snart två decennier har duon haft det yttersta ansvaret för det som började som Slagteriaktiebolaget i Stockholm och numera är ett väletablerat, framgångsrikt, mångsidigt och inspirerande familjeföretag. Ett arbete som bland annat gett en kunglig medalj.”
”Det känns ärofyllt och överväldigande. Det här är ett lagpris – det är lika mycket till alla duktiga kvinnor som jobbar på vårt företag och möter gästerna i dörren. De är en inspiration för oss alla.” säger Madeleine Brehmer och Caroline Cederblad.
”Vi har klarat generationsskiftena på Sabis i 150 år genom att vara en familj först och främst, och företagsledare i andra hand. Familjen är viktigast, och sen kommer Sabis. Med låga marginaler är det de små detaljerna och de ständiga förbättringarna som måste genomsyra alla delar av företaget – vi brukar säga att vi är i gnetsvängen.” fortsätter Madeleine Brehmer och Caroline Cederblad.
Förutom äran tilldelas pristagarna 25 000 kronor.
Utmärkelsen Årets kvinna i besöksnäringen instiftades som en present till Visitas tidigare ordförande Maud Olofsson på hennes 60-årsdag och delas ut med medel från Maud Olofssons 60-årsfond.
Visita är en bransch- och arbetsgivarorganisation för den svenska besöksnäringen. Visita samlar nästan 6 000 medlemsföretag med över 8 500 verksamheter. Bland våra medlemmar finns restauranger, hotell, campingar, nöjesparker, vandrarhem, spa-anläggningar, turistbyråer och skidanläggningar. Som bransch- och arbetsgivarorganisation är Visitas huvudsakliga uppgift att teckna branschens kollektivavtal, stödja Visitas medlemsföretag i att växa och utvecklas och driva för besöksnäringen viktiga frågor.