Ny fotoutställning på Upplandsmuseet öppnar 18 oktober 2025. Människor i min kameras närhet, av fotografen Bernth Johansson.
Vernissage fredag 17 oktober kl 16.
Under sex decennier har Bernth Johansson fotograferat människor som verkade eller bodde i Uppsala. Från dessa minnesvärda möten ställer han nu ut porträtt i den tillfälliga utställningen Människor i min kameras närhet. Vernissagen på Upplandsmuseet fredag 17 oktober kl. 16 är öppen för alla.
I utställningen ser vi bland andra stavhopparen Armand Duplantis, konstnären Stina Wollter och krögaren samt siriuslegenden Lasse Svensson. Dessutom syns många andra kända eller mindre kända personer med anknytning till Uppsala. Bilderna är tagna i samband med de otaliga uppdrag Bernth Johansson haft i sin livslånga karriär.
– Det är mötet med dem jag fotograferat som jag minns starkast, säger Bernth Johansson. Jag har alltid velat prata lite innan jag tar ett porträtt. Det blåser ibland bort den lite avvaktande, ibland omedvetna tveksamheten hos den som blir betraktad av en kamera. Då blir det personligt. Och då blir det bra.
Utställningen Människor i min kameras närhet visas på Upplandsmuseet 18 oktober 2025 till 11 januari 2026. Den innehåller över 60 svartvita fotografier med porträtt av människor i Uppsala. Fotografen Bernth Johansson flyttade till Uppsala 1961 och har gått Christer Strömholms fotoskola i Stockholm och Arméns fotoskola. Han har varit verksam som självständig fotograf (Studio Carl Johan) sedan 1971.
– Vi är verkligen glada över att få visa en utställning som ligger så nära Uppsalas människor och deras berättelser, säger utställningschef Maria Ljunggren vid Upplandsmuseet. Bernth Johansson för porträttfotografins tradition vidare, ett kulturhistoriskt arv som har fångat generationer av upplänningar sedan 1800-talet.
En uppsalafotograf som inspirerat Bernth Johansson är Gunnar Sundgren (1901–1970) som gav ut en fotobok 1934 med titeln I min kameras närhet, en titel som Bernth har lånat till sin utställning för att hedra sin förebild.
Alla är välkomna, fri entré från kl. 15 och museet är öppet till kl 18.
Kl. 16: Utställningens producent Emeli Holmström hälsar välkommen. Invigningstal av konstnären Michael Östlund som är nära vän med Bernth. Utställningens fotograf Bernth Johansson finns på plats under hela vernissagen.
Bernth Johansson, utställningens fotograf
0707 18 24 21
Stiftelsen Upplandsmuseet har cirka 60 anställda med bred kompetens och experter inom arkeologi, forskning, hemslöjd, samlingar, utställning, pedagogik och kulturmiljö. Tillsammans vill vi berätta hela historien om människorna i Uppland! Stiftelsen driver tre museer i Uppsala. Upplandsmuseet är ett kulturhistoriskt länsmuseum i centrala Uppsala. Gamla Uppsala museum ligger alldeles intill de majestätiska kungshögarna från tiden omkring år 500 och berättar om platsens sägenomspunna historia. Friluftsmuseet Disagården i Gamla Uppsala, med gårdar, soldattorp, odlingar och djur, visar hur folk levde i en uppländsk bondby under 1800-talet. Vi har även visningar och program i professorshemmet i Walmstedtska gården i Uppsala som är en bevarad kulturhistorisk stadsmiljö från 1800-talet. Vårt uppdrag är att värna om och spegla en levande och engagerande kulturhistoria som ställer frågor om nutid, dåtid och framtid.