Myter
krossas
-
Det
har varit ett spännande arbete att fördjupa sig i de seglivade myterna om den
svenska synden, säger Anna-Karin Svanberg, utställningsproducent. Under
50-talet och åren framåt förfärades världen av rykten om ett lössläppt,
bastubadande och sexuellt frigjort folk som sprang nakna tillsammans i den
snötäckta nordiska naturen: Ett syndens näste där de flesta förlovningar
ingicks vid nakenbaden och där partnerbyte hörde till vardagen.
När sexualupplysningsfilmen ”Kärlekens språk” hade premiär i London samlades över 30 000 personer på Trafalgar Square med plakat med budskap som ”Sverige – mer porr, mer alkoholism, mer självmord och mer gonorré för varje år”. Hemmavid hade vi fullt upp med att skämmas över något helt annat – nämligen Spriten.
- Vi började fråga oss varför de sexualmoraliskt så avspända svenskarna själva var så fixerade vid att skämmas för Spriten. Och vi fördjupade oss i hur vi i Sverige, och människor utomlands, befäste och fortfarande befäster vissa myter, fortsätter Anna-Karin Svanberg. För att citera Claes Britton som 2007 var ansvarig för Svenska Institutets marknadsföring: ”Inga from Sweden is still our most powerful global trademark”.
År 1969 publicerar den radikala författaren och debattören Susan Sontag artikeln ”A letter from Sweden” i den amerikanska tidskriften Ramparts. Sontag hade bott i Sverige några månader och hon konstaterade att svenskarna är lika besatta av alkohol och alkoholism som amerikanerna och övriga européer var av sex och erotik. Skuldbördan och stigmat kring berusning och alkohol vilade som ett tungt ok på svenskarnas axlar. Att köpa alkohol gav svensken en känsla av att utföra en olaglig handling och våra Systembolag såg ut som något som hämtats från Sovjet eller DDR.
Titthålsutställning
Konstnären Peter Johansson utformar
utställningen som en labyrint med titthål där besökarna får utforska och kika
in på den svenska synden. Museet står för utställningens historiska och
berättande innehåll och har tillsammans med Peter Johansson fyllt titthålen med
filmer och föremål som illustrerar historien om den svenska synden.
I utställningen bidrar även konstnärsduon Peter Johansson/Barbro Westling i samarbete med konstnären Lars Brunström, med en ny konstinstallation – en lustfylld skog där såväl träd, stenar och djur njuter i fulla drag. Även där får besökarna kika in genom hål för att få en skymt av naturens eget spektakel. Var god stör ej!
Utöver dessa insatser bidrar även Peter Johansson med några kortfilmer och skulpturer som behandlar Den svenska synden.
Varning utfärdas dock. Bilderna och filmerna i utställningen kan verka störande för känsliga personer. Andra kommer att skratta igenkännande.
För
mer information:
Anna-Karin
Svanberg, utställningsproducent, ak.svanberg@spritmuseum.se, tel + M: 08-1213 1306
Eva Lenneman, intendent, eva.lenneman@spritmuseum.se, tel 08-1213 1302
Peter Johansson, konstnär, barbro.peter@telia.com, 070 – 647 71 59
Fakta
Peter Johansson:
Peter Johansson har under 20 år
arbetat med omfattande konstnärliga aktiviteter. I skulpturer, fotografier och
installationer har han ohejdat och framgångsrikt tagit itu med företeelser som
dalahästar, falukorv, nakenhet, folkdans, röda stugor, rasism och jantelag. Det
har varit internationella utställningar världen över och i Sverige har han
ställt ut på de flesta svenska konstinstitutionerna såväl som i alternativa
rum. Han har gett ut närmare 30 konstböcker, många på eget förlag, varit
gästredaktör för konsttidskrifter, kurerat utställningar, samt föreläst och
undervisat regelbundet. Numera jobbar han ofta även i konstnärsduon Peter Johansson/Barbro
Westling. Han har gedigen erfarenhet av att planera och genomföra mycket stora
och kostsamma utställningsproduktioner och utsmyckningsuppdrag. Allt detta
sammantaget passade Spritmuseum och satsningen på Den Svenska Synden
förträffligt.
Museum, konsthall, provningsrum, mötesplats, bar, restaurang, uteservering och butik. Välkomna till Spritmuseum i Galärskjulen på Djurgården i Stockholm.