"ABSOLUT SIN" PÅ SPRITMUSEUM!
VÄLKOMMEN PÅ PRESSVISNING.
TISDAG 4 JUNI KL 11.
På nationaldagen, den 6 juni, öppnar Spritmuseum en nostalgisk utställning om hur svenska staten drack du-skål med nattklubben Studio 54 i New York.
Det är berättelsen om hur det lilla spritlandet Sverige, med världens mest restriktiva alkoholpolitik, skapade ett av världens mest välkända varumärken – Absolut Vodka. Att Sverige skulle lansera en storsäljande exportvodka i slutet av 1970-talet var nämligen inte helt självklart. Att exportera svensk sprit likställdes med export av synden.
Det är också en utställning om 1980-talets USA, om nyskapande marknadsföring, om konstnären Andy Warhol och klänningar i rent guld. Samt sist men inte minst, med hjälp av skisser, prototyper och minnen från sena nätter på ateljéer och i flygplan – historien om hur en flaska blir till.
Tisdagen den 4 juni kl 11 är du välkommen på pressvisning av utställningen samt försommarlunch. Utställningen visas av Anna-Karin Svanberg, utställningsproducent.
O.S.A. senast torsdagen den 30 maj (om du vill delta i lunchen) till
helen.ericsson@spritmuseum.se
eller 070-52 333 18.
Välkommen!
Helen Ericsson Sandlund
Museum, konsthall, provningsrum, mötesplats, bar, restaurang, uteservering och butik. Välkomna till Spritmuseum i Galärskjulen på Djurgården i Stockholm.