2014-08-05 15:29Pressmeddelande

Sök råd på 1177 om du besväras av brandröken

null

Den som har astmatiska besvär kan vid behov öka sin dos av läkemedel. Brandröken i sig är inte farlig.

Det går att söka vård på vårdcentral där man befinner sig just nu. Man behöver alltså inte kontakta sin listade vårdcentral om man befinner sig på annan ort. Om man är på annan ort går det bra att vända sig till vårdcentralen där. Om du har andra frågor eller oro kring branden, ring 113 13.

Hjälpmedelscentrum har flera olika hjälpmedel klara för den som evakuerats och blivit tvungen att lämna sitt hjälpmedel i hemmet. Det är till exempel hemsjukvårdssängar, golvlyftar, toalettstolar på hjul och rullstolar.

-Vid behov kan vi även få ytterligare hjälpmedel från kringliggande landsting, säger Anne-Christine Ahl, verksamhetschef på Hjälpmedelscentrum.

På grund av den rådande situationen har Landstinget Västmanland gått upp i stabsläge, vilket innebär att innebär att ledningsfunktionen formeras utifrån den uppkomna situationen.

-Vi har kontinuerlig kontakt med länsstyrelsen, räddningstjänsten och övriga inblandade, säger Lena Lundgren, kris- och beredskapssamordnare på Landstinget Västmanland.

För mer information, kontakta: Lena Lundgren, tel 021-176040



Om Region Västmanland

Regionens huvuduppgift är att bidra till ett gott liv för västmanlänningar. Det gör vi genom att arbeta med hälso- och sjukvård, tandvård, utbildning, kultur, näringslivsfrågor, kollektivtrafik, regional utveckling samt miljö. Västmanland har ett centralt läge i Mälardalen. Här finns bra boende, service och kommunikationer samt goda förutsättningar för en rik fritid.


Presskontakt

Presskontakt vid allvarlig händelse
Kommunikatör i beredskap
Presskontakt vid allvarlig händelse
Vid pågående allvarlig händelse utanför kontorstid. Kommunikatör i beredskap.
Eva Lindahl
Kommunikationsdirektör
Eva Lindahl