2019-02-13 11:46Pressmeddelande

SMS-livräddare har larmats elva gånger

SMS-livräddning har varit aktivt i två månader i Västmanland, och under december och januari har SMS-livräddare larmats ut elva gånger.

- Vi har utvärderat systemet efter den första tiden och det fungerar väl. I åtminstone två fall har SMS-livräddare hunnit på plats före ambulansen och inlett livräddande insatser, säger Lars-Erik Hedin, ansvarig för SMS-livräddning i Västmanland.

I dagsläget finns över 1 600 SMS-livräddare registrerade i Västmanland och fler är välkomna att registrera sig.

SMS-livräddning innebär att invånare som har utbildning i hjärt-lungräddning, HLR, registrerar sig som SMS-livräddare via en app i sin mobiltelefon.

Vid ett misstänkt hjärtstopp söker systemet efter SMS-livräddare i närheten. De som accepterar vägleds till det misstänkta hjärtstoppet eller via närmsta hjärtstartare om någon sådan finns i närheten.

- Om det finns hjärtstartare på exempelvis din arbetsplats eller bostadsrättsförening så se gärna till att den registreras i hjärtstartarregistret. Den tillsammans med SMS-livräddning kan spela en stor roll i att rädda en människas liv, säger Lars-Erik Hedin.

Mer information finns på 1177.se/Vastmanland/smslivraddare/ eller smslivraddare.se

Kontaktperson:

Lars-Erik Hedin, leg ambulanssjuksköterska, förvaltningsledare SMS-livräddning
0224-580 51/ 021-17 57 41


Om Region Västmanland

Regionens huvuduppgift är att bidra till ett gott liv för västmanlänningar. Det gör vi genom att arbeta med hälso- och sjukvård, tandvård, utbildning, kultur, näringslivsfrågor, kollektivtrafik, regional utveckling samt miljö. Västmanland har ett centralt läge i Mälardalen. Här finns bra boende, service och kommunikationer samt goda förutsättningar för en rik fritid.


Presskontakt

Presskontakt dagtid
Presskontakt dagtid
Vardagar kl 08 - 16:30.
Presskontakt vid allvarlig händelse
Kommunikatör i beredskap
Presskontakt vid allvarlig händelse
Vid pågående allvarlig händelse utanför kontorstid. Kommunikatör i beredskap.