Landstingsstyrelsen godkände på onsdagen att förberedelserna för att starta en tillnyktringsenhet på sjukhusområdet i Västerås kan påbörjas. Samtidigt kommer antalet vårdplatser för abstinensbehandling att utökas.
- En tillnyktringsenhet med sjukvårdspersonal ger ett bättre omhändertagande. Samtidigt ökar möjligheten att fånga upp och motivera missbrukare att söka fortsatt vård och behandling, säger landstingsrådet Hans Jansson (V).
Tillnyktringsenheten beräknas få 6-7 platser och placeras på sjukhusområdet i Västerås. Här ska akut alkohol- och drogpåverkade få omvårdnad och viss medicinsk vård under en kortare tid medan de nyktrar till.
Västmanlands Kommuner och Landsting (VKL) står bakom beslutet att starta en tillnyktringsenhet. Berörda organisationer har varit överens om att sjukvården är den verksamhet som har bäst förutsättningar att klara uppgiften.
Det är ännu inte klart var på sjukhuset den nya tillnyktringsenheten ska ligga. Kostnaden beräknas bli drygt 14 miljoner kronor, där merparten är personalkostnader. En utökning av vårdplatserna för abstinensbehandling beräknas kosta 5,5 miljoner kronor. Satsningen finansieras gemensamt av landstinget och länets kommuner.
Hans Jansson (V), landstingsråd
021-17 59 90
Regionens huvuduppgift är att bidra till ett gott liv för västmanlänningar. Det gör vi genom att arbeta med hälso- och sjukvård, tandvård, utbildning, kultur, näringslivsfrågor, kollektivtrafik, regional utveckling samt miljö. Västmanland har ett centralt läge i Mälardalen. Här finns bra boende, service och kommunikationer samt goda förutsättningar för en rik fritid.