Tiesitkö, että ensimmäiset kaupalliseen käyttöön tehdyt Muumi-kuvitukset olivatkin värillisiä? Ne luotiin alun perin yksinoikeudella Helsingin Stockmannille ja Tukholman NK:lle vuonna 1956. Tämän jälkeen Muumeja on nähty kuitenkin vain mustavalkoisina – mutta nyt tämäkin muuttuu!
Polarn O. Pyret juhlistaa Muumien 80-vuotisjuhlavuotta. Viime syksynä julkaistiin design-yhteistyön ensimmäinen mallisto, joka oli valtava menestys. Nyt on vuorossa yhteistyön seuraava askel, ja tällä kertaa mallistossa on mukana ainutlaatuinen yksityiskohta: PO.P on saanut oikeudet käyttää Tove Janssonin rakastettuja hahmoja värillisinä lastenvaatteiden kuvioissa.
Mallistoon kuuluu pehmeitä arkivaatteita lapsille, yöasuja sekä lapsille että aikuisille sekä valikoiman uusi suosikki – aikuisten kylpytakki. Lisäksi tällä kertaa mallistosta löytyy myös UV- ja uima-asuja lapsille.
Tällä mallistolla PO.P haluaa juhlistaa ystävyyttä ja elämän varrella syntyviä tärkeitä sosiaalisia sidoksia – niitä, jotka muovaavat meistä sen, keitä olemme.
Mallisto julkaistaan 8. huhtikuuta myymälöissä ja verkossa.
Polarn O. Pyret on vuonna 1976 perustettu Ruotsin johtava lastenvaatteiden valmistaja, jonka tuotteita myydään useissa maissa ympäri maailman. Polarn O. Pyretin tavoitteena on jo yli 40-vuoden ajan ollut valmistaa laadukkaita vaatteita, joilla on pitkä elinkaari, ja sen aikana mahdollisimman monta käyttäjää. Polarn O. Pyretin vaatteet suunnitellaan kestämään rakkautta, pesua ja kulutusta. Kaikkea tätä kutsumme kestäväksi designiksi. Saat lisätietoja osoitteesta www.polarnopyret.fi