I mars kliver Anja Arnquist på rollen som konstnärlig ledare för dans på Norrlandsoperan. Med en gedigen erfarenhet som dansare, koreograf och projektledare och med en stark förankring i den svenska dansscenen blir hennes ansvar att vidareutveckla dansverksamheten på Norrlandsoperan.
Från och med 1 mars kommer Anja Arnquist påbörja uppdraget som konstnärlig ledare för dans på Norrlandsoperan. Anja är uppvuxen i Umeå, utbildad vid Balettakademien och Dans- och cirkushögskolan (idag Stockholms konstnärliga högskola) och har sedan 2004 arbetat med dans, koreografi och projektledning, och är bland annat medgrundare i koreografduon OR/ELLER vars produktioner också besökt Norrlandsoperan de senaste åren.
– Jag är glad att få välkomna Anja Arnquist till Norrlandsoperan som vår nya konstnärliga ledare för dans. Utöver Anjas imponerande bakgrund som dansare och koreograf och hennes väl utvecklade profil inom danssverige så känns det jättebra med en ny konstnärlig ledare som har god kännedom om både Umeå och Västerbotten. Jag ser fram emot att följa hur hon utvecklar Norrlandsoperans dansverksamhet vidare, säger Helle Solberg, vd på Norrlandsoperan.
Anja Arnquist kommer till Norrlandsoperan med en kompetens som sträcker sig från en lång karriär på golvet som dansare på en hög nationell och internationell nivå till år av konstnärlig forskning, perioder av specifikt arbete mot barn och unga, projektledning av festivaler och symposier, producent inom det fria dansfältet, till arbete som koreograf under senare år i koreografduon OR/ELLER tillsammans med Madeleine Lindh.
– Norrlandsoperan är för mig en oerhört viktig och konstnärligt intressant plats. Det är ett hus med en specifik och varm närhet till sin publik i Umeå och som med sin både nationella och internationella prägel på arbetet betyder mycket för dansen i stort. Jag känner mig glad och ödmjuk över att välkomnas till Norrlandsoperan, och jag ser verkligen fram emot att påbörja detta arbete med alla dess facetter, bland nya kollegor i ett scenkonsthus som jag håller mycket kärt, säger Anja Arnquist.
Anja Arnquist har bedrivit sitt konstnärskap på en hög konstnärlig nivå som inkluderat långa samarbeten med koreografer som Madeleine Lindh, Björn Säfsten och guldlejon-belönade Cristina Caprioli. Arbetet som producent, projektledare och curator har löpt parallellt och mynnat ut i ett stort antal samarbeten med en del av Sveriges ledande institutioner för samtida konst, bland annat Norrlandsoperan, Cullbergbaletten, Moderna Museet, MDT Moderna Dansteatern, Dansens Hus, Stadsteatern Skärholmen, Norrdans, Riksteatern, Umeå kulturhuvudstadsår 2014, Västerbottensmuseum, Sara Kulturhus och Sveriges Dansmässa. Anja Arnquist var även ordförande för Konstnärsnämndens referensgrupp för dans och cirkus under flera år, bland annat under krisåren under pandemin.
I samband med tillträdandet den 1 mars avslutas Åsa Söderbergs uppdrag som t.f. danschef.
Norrlandsoperan är ett operahus med symfoniorkester, opera, dans, musik, konst samt verkstäder och ateljéer. På Norrlandsoperan arbetar ca 100 fast anställda och årligen genomförs cirka 600-700 föreställningar av olika slag i huset, regionen, nationellt och internationellt. Norrlandsoperan startade 1974 som en liten och djärv operaensemble. Norrlandsoperan finns för att ge rum åt modigare scenkonst och ett modigare samhälle. Visionen är att vara en plats där framtid skapas av många och många olika.