Efter intensiva dagar på mässgolvet står det klart att Noliamässan 2026 är en succé, inte bara för besökarna utan i allra högsta grad för företagen på plats. Utställare från vitt skilda branscher rapporterar om rekordartad försäljning, en unik publikkontakt och en organisation som överträffat förväntningarna.
– Det har slagit så väl ut som det bara går att göra, konstaterar Carl Nero på Revolution Race.
Noliamässan i Piteå har under veckan sjudit av liv och rörelse, och för utställarna har evenemanget inneburit både affärsmässiga framgångar och djupt värdefulla kundmöten. Från internationella storföretag till lokala hantverkare är bilden samstämmig: kraften i det personliga mötet är oumbärlig.
Tömda lager och försäljningssuccé
För outdoor-företaget Revolution Race, som gjort comeback på mässan efter åtta års uppehåll, har resultatet varit överväldigande. Trots ett stundtals svajigt väder har försäljningen av fliströjor och regnkläder gått på högvarv då besökarna sökt skydd mot både väta och kyla.
– Det har gått väldigt, väldigt bra, berättar Carl Nero, Marketing Operations Manager på Revolution Race.
– Nu när vi står här på lördag eftermiddag har jag mer eller mindre tömt montern, så jag är väldigt glad för alla kunder jag har hjälpt under de här dagarna.
Han lyfter även fram vikten av mässans logistik och menar att kommunikationen och organisationen har fungerat väl hela vägen.
– Det har varit tydligt vart vi ska vara och vi kommer att åka hem glada.
Bakkultur och det personliga mötet
I en annan del av mässan återfinns den välkända profilen och bakdrottningen Leila Lindholm, känd från tv, tillsammans med kollegan Mårten Elensky från Leila’s General Store. För dem har mässan inneburit en välkommen direktkontakt med kunderna.
– Det har varit jätteroligt och publiken är otroligt positiv. Det har varit ett enormt gensvar och otroligt trevligt att träffa våra kunder face to face, säger Mårten Elensky.
Leila Lindholm, som också inspirerat besökarna från Lilla scenen, slås särskilt av det genuina intresset för hantverket i regionen.
– Det är intressant att se, för jag tror att det finns en kultur här där alla bakar och bjuder på hembakt fika, säger Leila Lindholm. Det här med ”tantfika” är vårt kulturarv och en jätteviktig tradition som ska föras vidare till framtida generationer. Det lever och frodas här i Norrbotten, och publiken är allt från barn till 90-åringar. Kontakten med Nolia har också varit mycket smidig och utan några som helst problem, säger hon.
Nya entreprenörer
Även förstagångsutställare har funnit sin plats i mässvimlet och känner sig som en del av ett större sammanhang. Ida Juntti och Amanda Manberg på My True North Jewellery lyfter fram den familjära stämningen.
– Hela eventet är så otroligt välordnat och man blir väldigt professionellt bemött. Redan första dagen när vi kom för att ställa i ordning blev vi välkomnade och hjälpta, vilket fick oss att känna oss omhändertagna direkt.
De har lagt stor kraft på sin monter och har fått värdefull hjälp av mässarrangörerna under resans gång.
– Vi har fått jättebra stöttning från alla organisatörer på Nolia, även när vi funderat på detaljer som färgval och storlek på montern. Det har varit jättebehjälpligt för att kunna ta rätt beslut, säger Ida Juntti.
Amanda Manberg fyller i:
– Vi tar med oss att här vill vi stå igen.
”Bemötandet är viktigt”
För Nolias vd, Jonas Dahlberg, är utställarnas positiva feedback och engagemang själva motorn i evenemanget. Han betonar hur stor vikt Nolia lägger vid det personliga bemötandet och ser årets mässa som en bekräftelse på den nysatsning som gjorts för att stärka mässans roll som regionens främsta mötesplats.
– Allt börjar med det mänskliga. Bemötandet är viktigt. Sedan sa vi att vi skulle ta tillbaka folkfesten och det har vi gjort, säger Jonas Dahlberg.
Samarbete viktig framgångsfaktor
Han understryker att det är den gemensamma kraften som gör skillnad och pekar på årets stora nyhet, den populära Aktivitets- och tävlingskartan där utställare fyllt den och gjort mässbesöket till ett aktivt äventyr för hela familjen. Här samlades tävlingar, prova-på-aktiviteter och uppvisningar som avlöste varandra i montrarna, vilket skapade en helt ny dynamik över hela området.
– Det handlar inte bara om att titta på saker, utan om att uppleva, testa och göra mässbesöket till ett äventyr. Den enorma kraft och det engagemang som finns hos våra utställare är helt fantastiskt, säger Jonas Dahlberg, vd på Nolia som arrangerar mässan.
Noliamässan 2026 i Piteå avslutades den 9 augusti och planeringen för nästa Noliamässa, som går i Umeå, är redan i full gång.
För mer information, vänligen kontakta:
Jonas Dahlberg,
VD Nolia AB
090-88 88 603
070-584 11 60
jonas.dahlberg@nolia.se
Noliamässan har funnits i över 60 år och är en av Sveriges ledande besöks- och handelsplatser. Mässan är en fem dagar lång folkfest som hålls vartannat år i Piteå och Umeå. Nästa Noliamässa hålls i Umeå 4–8 augusti 2027.
Företaget Nolia AB skapar attraktiva mötesplatser som ger positiv tillväxt för näringsliv och samhälle i Norrland. Det gör vi genom att arrangera mässor, konferenser och andra event. Vi erbjuder även konsulttjänster som projektledning samt uthyrning av möbler och annan utrustning. Varje år arrangerar vi många stora publik- och fackmässor i Norrland där Noliamässan är den största. Hos oss träffas varje år människor för att utbyta erfarenheter, utvecklas och göra affärer.