2025-04-22 07:00Pressrelease

Nu får alla alingsåsare chansen att ställa ut på Alingsås konsthall

En lila hatt fylld med drömlika varelser och texten Drömmar Mardrömmar.

Konsthallen bjuder in till Öppen salong på temat – Drömmar Mardrömmar. Det innebär att alla med anknytning till Alingsås får chansen att lämna in sitt bidrag och vara med i salongen, oavsett bakgrund och tidigare erfarenhet. Alla verk som lämnas in 15–17 maj kommer med i utställningen som sedan öppnar 4 juni.

2019, i samband med Alingsås 400-årsjubileum, bjöd konsthallen in till Öppen salong där alla inlämnade konstverk kom med. Det blev en uppskattad och sprakande, konstnärlig undersökning av platsen Alingsås med många olika konstnärliga uttryck. Nu är det dags igen! Konsthallen bjuder in till Öppen salong men denna gång med ett tema – Drömmar Mardrömmar.

Välkommen att delta!

Drömmar Mardrömmar är en öppen salong som äger rum i Alingsås konsthall 4/6 – 30/8 2025. Temat för salongen är tänkt att inspirera och utmana både deltagare och besökare. Vad handlar Drömmar och/eller Mardrömmar om för dig? Hur kan det uttryckas i konst? Valet är ditt!

I den öppna salongen bejakas allas skapande och kreativitet, oavsett bakgrund och tidigare erfarenhet. Alla verk som lämnas in kommer med i utställningen. Meningen är inte att betrakta de inlämnade verken utifrån skicklighet snarare är innehåll, uttryck och gestaltning det viktiga. Vi vill fokusera på människan bakom bilden, vad hen vill berätta och varför.

Vi ser fram emot att få in en bredd av konstverk i en rad olika tekniker där temat bearbetas och undersöks. Varje enskilt verk är viktigt och bidrar till att skapa utställningen som helhet.

Inlämning av konstverk sker i konsthallen
under följande tider

Torsdag 15/5 kl. 15–18

Fredag 16/5 kl. 13–15

Lördag 17/5 kl. 10–14

Information om ansökan

  • Alla med anknytning till Alingsås är välkomna att delta oavsett tidigare vana.
  • Det kostar inget att delta.
  • Du kan delta enskilt eller i grupp.
  • Du kan endast delta med ett (1) konstverk. Ett konstverk kan bestå av fler delar.
  • Konstverket kan vara i en rad olika material och tekniker t ex fotografi, text, installation, skulptur, film, måleri, grafik, textil etc.
  • Om verket ska hänga på en vägg måste det ha upphängningsanordning vid inlämning, exempelvis ram, tråd/lina/öglor osv.
  • Vid inlämning behöver du svara på några frågor om dig själv och ditt konstverk. Frågorna kan också besvaras i vår e-tjänst som du kommer åt här: minasidor.alingsas.se/oppensalong
  • Observera att vi inte har möjlighet att ta emot försändelser med skickad konst utan du måste komma och lämna/hämta ditt konstverk personligen eller skicka nån annan i ditt ställe. Om du skickar någon annan måste du ha fyllt i frågeformuläret innan, alternativt förbered ditt bud på att göra det.
  • Konsthallen sköter hängningen av utställningen.

Varmt välkommen på vernissage!

Utställningen har vernissage på onsdag 4/6 och invigs kl. 17. Konsthallen håller under dagen öppet kl. 10–19.

Mer information

För mer information kan du kontakta konsthallen@alingsas.se eller läsa mer på alingsas.se/opencall.



About Alingsås kommun

Alingsås är staden med den mysiga stadskärnan, de kullerstensbelagda innergårdarna och de historiska träbyggnaderna. Här har du nära till både naturen, de många sjöarna och de många möjligheter som Göteborgsregionen har att erbjuda. Alingsås är med sitt attraktiva läge under kraftig tillväxt men har ändå lyckats behålla sin genuina, historiska karaktär. I Alingsås kommun jobbar nästan 4000 medarbetare för att varje dag ge god samhällsservice till invånare, besökare, företag och föreningar. I kommunens vision för 2040 är Alingsås Västsveriges vackraste kulturstad i en levande bygd. Genom nytänkande, engagemang och tillgänglighet skapas livskvalitet för alla.


Contacts

Utställningsproducent Alingsås konsthall
Greta Voćar