Välkommen till ett webbinarium med fokus på flytande biogas (LBG). Syftet är att ge en bättre inblick i marknaden för LBG och vilka tekniker som kan användas idag för att göra flytande biogas. Tyngdpunkten i webbinariet är fem teknikleverantörer som berättar om sina tekniker och anläggningar. Ta chansen att höra det senaste inom förvätskning och dess möjligheter!
Marknadstrenden för biogas är i en övergångsfas från komprimerad gas till LBG. Europakommissionen har pekat ut att biogas som främst har varit en lokalt producerad och tillgänglig resurs, istället ska användas inom tung trafik, sjöfart och industrin. Du kommer att få lyssna på teknikleverantörerna Wärtsilä, Stirling Cryogenics, Air Liquide, Nordsol och Cryopur samt distributörer och användare av LBG. Webbinariet är på engelska.
Datum: 25 april 2025,
Tid: 09.00 – 11.30 CEST, 10.00-12.30 EEST
BioFuel Region är en medlemsägd icke-vinstdrivande organisation. Vi bidrar till en fossilfri fordonsflotta och en utvecklad bioekonomi genom att initiera, koordinera och samverka i projekt. Våra medlemmar finns i de fyra nordligaste länen och vi samarbetar med offentlig sektor, näringsliv samt forskning och utveckling. Finansieringen sker via medlemsavgifter, regionala medel och projektmedel och idag arbetar åtta personer i Umeå och en i Örnsköldsvik.