Ängsholmens nya förskola håller på att byggas och kommer vara klar inför höstterminen 2020.
Byggarbetarna som arbetar med Ängsholmens förskola har skickat ett brev till barnen på förskolan för att ge dem ett uppdrag. Uppdraget innebär att de tillsammans ska bygga ett insektshotell som kommer vara en del av förskolans utemiljö.
Förskolebarnen har själva samlat in material från naturen som bin och insekter tycker om. Under onsdagen lämnade barnen på förskolan över deras insamlade material till byggarbetarna. Nästa vecka ska barnen tillbaka till byggarbetsplatsen för att börja bygga insektshotellet tillsammans med byggarbetarna.
Målet med uppdraget är att skapa gemenskap mellan verksamhet och byggprojekt. Verksamheten ska känna delaktighet i bygget och få en inblick i byggbranschen och projektet och samtidigt genom insektshotellen skapa bättre förutsättningar för bin och insekter.
Vår vision: Lidköping, en välkomnande och hållbar kommun. Vi lever ungefär som vi alltid har gjort, nära vattnet, jorden och varandra. En välkomnande och hållbar kommun. Vad innebär det egentligen? För oss i Lidköping är steget från vision till verklighet inte långt. Vi lever ungefär som vi alltid har gjort, nära vattnet, jorden och varandra. Det nya är nog mest att vi satt ord på hur och vad vi vill vara. Det är inte oviktigt i en tid av snabba samhällsförändringar, globalisering och miljöhot. Lidköping är helt enkelt en kommun där du alltid ska känna dig välkommen oavsett om du turistar, vill driva näringsverksamhet eller slå dig ner här för resten av livet. Det är ett synsätt som inte bara präglar kommunens verksamheter, utan också delas av oss som bor här. I Lidköping tycker vi om att träffas, diskutera och utbyta tankar. Hur ska man annars förklara att en stad av vår storlek har över 30 kaféer? Så var det det här med hållbarhet. Snart sagt varje kommun och företag säger sig verka för en långsiktigt hållbar utveckling. Det är fantastiskt att så många drar åt samma håll. Men det är också helt nödvändigt för att kommande generationer ska kunna få ett lika gott liv som vi har idag.