Lidköpings kommun kommer denna vecka att anlägga fyra stycken avsmalningar och två refuger på Gamla Götenevägen i Filsbäck. Kommunen arbetar för att minska genomfartstrafiken i Filsbäck och förhoppningen är att dessa åtgärder leder till detta och en dämpning av hastigheten på sträckan. Ambitionen är att arbetet inte ska upplevas som ett hinder för boende längs vägen.
Åtgärderna är dimensionerade så att större fordon såsom lantbruksmaskiner ska kunna ta sig förbi dem. Senare i höst kommer mätningar göras för att få en klar bild av hur stor del av trafiken som fortfarande använder sträckan som genomfart.
Vår vision: Lidköping, en välkomnande och hållbar kommun. Vi lever ungefär som vi alltid har gjort, nära vattnet, jorden och varandra. En välkomnande och hållbar kommun. Vad innebär det egentligen? För oss i Lidköping är steget från vision till verklighet inte långt. Vi lever ungefär som vi alltid har gjort, nära vattnet, jorden och varandra. Det nya är nog mest att vi satt ord på hur och vad vi vill vara. Det är inte oviktigt i en tid av snabba samhällsförändringar, globalisering och miljöhot. Lidköping är helt enkelt en kommun där du alltid ska känna dig välkommen oavsett om du turistar, vill driva näringsverksamhet eller slå dig ner här för resten av livet. Det är ett synsätt som inte bara präglar kommunens verksamheter, utan också delas av oss som bor här. I Lidköping tycker vi om att träffas, diskutera och utbyta tankar. Hur ska man annars förklara att en stad av vår storlek har över 30 kaféer? Så var det det här med hållbarhet. Snart sagt varje kommun och företag säger sig verka för en långsiktigt hållbar utveckling. Det är fantastiskt att så många drar åt samma håll. Men det är också helt nödvändigt för att kommande generationer ska kunna få ett lika gott liv som vi har idag.