2024-11-20 06:00PRESSMEDDELANDE

Alingsåshems hyresförhandling för 2025 är klar

Britt-Inger WallinBritt-Inger Wallin Affärsområdeschef bostäder

Hyresförhandlingarna mellan Alingsåshem och Hyresgästföreningen är avslutade. Hyreshöjningen blir 5,4% för majoriteten av våra lägenheter. Den nya hyran gäller från 1 januari 2025.

Området Ingared får 2,6% i hyreshöjning.

– Höjningen täcker inte våra kostnadsökningar fullt ut, men under de förutsättningar vi har känns det positivt att vi har enats om en ny hyresnivå, säger Britt-Inger Wallin, affärsområdeschef bostäder på Alingsåshem.

– Vi har haft en konstruktiv dialog med Hyresgästföreningen och är glada för att förhandlingarna är klara så här tidigt. Det ger en trygghet både för våra hyresgäster och för vår förvaltning, fortsätter Britt-Inger.

För en hyra på 5 000 kronor motsvarar höjningen i Alingsås 270 kronor i månaden. I Ingared motsvarar höjningen 130 kr i månaden.

–Vi har en situation med kraftig ökade kostnader i samhället och det är påfrestande både för privatpersoner och för oss som bostadsbolag, säger Britt-Inger Wallin. Vi har förståelse för att en hyreshöjning kan vara besvärlig för många hushåll. Samtidigt behöver vi säkra ett långsiktigt underhåll av fastigheterna, så att de står rustade för framtidens krav och påfrestningar.



OM Alingsåshem

Vi har det unika uppdraget att vara allmännyttan i Alingsås kommun, samtidigt som vi äger, förvaltar, utvecklar och bygger kommunens samhällsfastigheter. Vi tror på att vara mycket mer än ett fastighetsbolag. Vi vill vara bolaget som erbjuder attraktiva, hållbara livsmiljöer där bostaden eller lokalen är en av alla viktiga delar. Alingsåshem är idag en av de viktigaste aktörerna inom Alingsås stadsutveckling, med målet att bli den viktigaste.


KONTAKTPERSONER

Britt-Inger Wallin
Affärsområdeschef bostäder
Britt-Inger Wallin