I juni tog tio elever i årskurs 9 studenten från Eviaskolan i Haninge. En av dem är Elwin, som har gått på Eviaskolan Haninge sedan 2024.
På skolavslutningen höll Elwin ett tal där han berättade om sin resa – från omfattande skolfrånvaro och negativa sociala sammanhang till att gå ut nian med fullständiga betyg.
Elwin beskrev hur han kom till Eviaskolan, osäker och tillbakadragen. I början vågade han knappt gå ut i rastrummet och spela kort.
Sakta men säkert började han delta i lektioner och bygga relationer till både vuxna och jämnåriga. Sista året gick han hela dagarna i skolan och läste alla ämnen tillsammans med andra elever.
Enligt både Elwin och Anna-Maria gjorde Eviaskolan att de fick upp hoppet. Det var små grupper, mycket personal och det ingick behandling.
”Det kändes helt fantastiskt”, säger de.
Eviaskolan Haninge gav Elwin och hans mamma Anna-Maria tillbaka hoppet om han att klara av nian – och han fick tillbaka tron på sig själv. Nu pluggar han på naturbruksgymnasium och drömmer om att starta eget i framtiden.
Elwin lyfter framför allt fram något enkelt men betydelsefullt: att personalen fick honom att våga tro på sig själv igen.
Både Elwin och hans mamma Anna-Maria beskriver de många trygga vuxna runt honom – lärare, behandlare och övrig personal – som avgörande för förändringen.
Behandlarkontakten blev ett viktigt stöd, inte bara för Elwin utan även för mamma Anna-Maria. Genom regelbundna uppföljningar och praktisk hjälp fick de stöd att hantera utmaningar både i och utanför skolan.
Anna-Maria och Elwin vill gärna dela sin historia, berätta för andra och ge dem hopp om att det kan bli bättre.
“Kan vi vara förebilder för andra så vill vi vara det. Vi vet hur jäkligt det är att ha det som vi hade det innan”, säger Anna-Maria.
När vi frågar Elwin vad han tar med sig från Eviaskolan säger han:
"Jag tar med mig snällheten och att jag aldrig ska ge upp. Jag är tacksam för att allt har blivit så mycket bättre."
Veckan efter skolavslutningen fick Elwin besked om att han kommit in på sitt förstahandsval på gymnasiet.
Nu har han börjat på naturbruksgymnasium.
Drömmen är att en dag starta eget.
Vi säger stort grattis till gymnasieplatsen och fantastiskt bra jobbat Elwin!
Personalen på Eviaskolan i Haninge är glada att få ha varit med på en del av din resa.
Eviaskolan är en resurs- och behandlingsskola för elever i årskurs 4–9 och finns i Stockholm och Göteborg.
Skolan vänder sig till elever som behöver särskilt stöd i skolmiljön, exempelvis vid långvarig skolfrånvaro, psykiatrisk eller neuropsykiatrisk problematik.
Undervisningen är individanpassad och sker i mindre grupper och/eller enskilt.
Eviaskolan kombinerar undervisning med öppenvårdsbehandling och arbetar med hög lärartäthet, specialpedagogisk kompetens och evidensbaserade arbetssätt, bland annat så kallat skolövergripande positivt beteendestöd (PBS).
Foton: Eviaskolan i Haninge
Kontakt: Mia Bungsmuhr Cox, rektor för Eviaskolan Haninge.
E-post: mia.bungsmuhr.cox@wemind.se
Hemsida: www.wemind.se/skola/eviaskolan-haninge/
WeMind är en av Sveriges största privata leverantörer av psykiatrisk vård. Idag ansvarar WeMind för delar av öppenvårdspsykiatrin i tre regioner: Region Stockholm, Region Skåne LARO och Västra Götalandsregionen. Sammanlagt har vi ett 20-tal mottagningar runt om i landet. WeMind är även verksamma inom områdena BUP i Region Kronoberg samt Individ och Familj och har flera HVB-hem och 3 behandlingsskolor. På WeMind är vi ca 650 anställda som hjälper drygt 30 000 patienter med behandling årligen.