Ving fortsätter med direktflyg till Thailand från Smaland Airport
Denna vinter hade Ving premiär för sina direktflygningar från Smaland Airport till Phuket. Satsningen har blivit en succé och därför kommer Ving att fortsätta med direktflyg även den kommande vintern. På fredag den 22 december startar Ving försäljningen av nästa vinters resor. Detta är är tre månader tidigare än vanligt och är ett svar på den ökande efterfrågan på resor till Thailand.
- Vi har haft en oerhörd efterfrågan på Thailands-resor i år och har redan 5 000 kunder på kö för att boka nästa vinter. Därför öppnar vi redan nu våra 20 populäraste hotell till försäljning, säger Joakim Eriksson, informationschef på Ving.
Direktflygen från Smaland Airport nästa vinter kommer avgå den 13 november 2007 och den 21 mars 2008, med totalt 720 platser. Flygningarna kommer genomföras med en Airbus A330-200 från Vings flygbolag MyTravel Airways. Knappt 100 av platserna kan bokas som Royal Class, dvs med extra breda säten, mer benutrymme, fria drinkar och trerättersmenyer.
- Ving är den researrangör som flygit längst från Smaland Airport. Det är därför extra glädjande för oss att satsningen på charter till Thailand har varit så framgångsrik att antalet avgångar utökas, säger Olle Fält, affärsutvecklare på Smaland Airport. Tillsammans har vi nu visat att det går att både producera och sälja interkontinentala flygningar från Smaland Airport.
För mer information kontakta:
Joakim Eriksson, informationschef, 0709-513075,
joakim.eriksson@ving.se För bildmaterial kontakta Vings bildarkiv:
imagearchive@mytravel.se Ving är Sveriges största researrangör med resor till över 500 resmål i över 50 länder. Ving arrangerar charterresor, flexibla paketresor med reguljärflyg och säljer även enskilda flygbiljetter och hotellövernattningar till den som vill resa på egen hand. Resorna säljs via Internet, telefon, i egna butiker och i utvalda resebyråer över hela landet. Ving ingår tillsammans med Globetrotter i MyTravel Sverige med över 600 000 resenärer årligen. Den internationella resekoncernen MyTravel Group är noterad på London-börsen