2006-11-17 14:45Pressmeddelande

Extra flyg i jul Bromma-Växjö

På grund av stor efterfrågan och redan fullbokade flyg kommer Stockholmsplanet att sätta in extra flyg till och från Växjö den 22 december.

– Det är alltid stor efterfrågan på flygstolar i julveckan, men att vi redan i början av november skulle ha fullbokade flygningar är långt över förväntan. Det känns därför extra bra att vi kan sätta in ytterligare kapacitet och hjälpa alla som vill flyga och hälsa på nära och kära, säger Stefan Nilsson, försäljningschef på Stockholmsplanet.

- Julen är ju en högtid då familjer vill förenas och det är alltid stort tryck på alla kommunikationsslag. Därför är det extra glädjande att se att Stockholmsplanet värnar om sina resenärer på det här sättet, säger Olle Fält, affärsutvecklare på Smaland Airport.


Flygningarna finns bokningsbara på www.stockholmsplanet.com från SEK 399,- enkel sträcka.

För mer information kontakta Stefan Nilsson, Försäljningschef Stockholmsplanet på 0491-760051


Om Växjö Småland Airport

Flygplatsen är en viktig del i regionens utveckling. Den globaliserade handeln kräver snabba kommunikationer med omvärlden. För många företags etablering i regionen är flygplatsen en förutsättning. Genom linjetrafik till Bromma kan smålänningarna snabbt nå Stockholm och världen. Ryanair trafikerar Gdansk 2ggr/veckan året om, sommarsäsongen trafikeras även Düsseldorf och Alicante 2ggr/veckan. Wizzair trafikerar Tuzla och Skopje året runt 2ggr/veckan. Czech Airlines trafikera Prag under juli och augusti varje sommar. Genom sitt centrala läge i regionen har flertalet charteravgångar till välkända resmål lockat många resglada charterresenärer genom åren. Antal destinationer 2018 är hela 22 stycken.


Kontaktpersoner

Ulf Axelsson
VD/CEO
Ulf Axelsson