2025-12-12 10:40Pressmeddelande

"Tyst lyx": Oman lanserar en våg av spektakulära hotellöppningar

landscape of trees surrounded by Musandam's mountains

Medan grannländerna ofta bygger på höjden, väljer Oman en annan väg: stilfullt lugn, orörd natur och autenticitet. Startskottet för nästa fas går nu i december 2025, där bland annat varumärket voco sätter tonen för en rad ambitiösa öppningar som fortsätter genom 2026. Det befäster landets position som Mellanösterns mest spännande destination för den som söker kompromisslös kvalitet.

Oman har under de senaste åren seglat upp som ett av regionens mest eftertraktade resmål, men helt på sina egna villkor. Här definieras inte lyx av guld och glitter, utan av generösa ytor, tystnad och en natur som får ta plats. Det är en destination skräddarsydd för den medvetna resenären som prioriterar personlig service i världsklass och upplevelser som känns genuina snarare än konstlade. Att välkända aktörer som voco nu utökar sin närvaro är ett tydligt tecken på att Oman attraherar en modern, kräsen målgrupp.

Under de kommande åren höjs ambitionsnivån ytterligare. Destinationen presenterar nu en rad "high-end"-öppningar på platser som spänner från dramatiska bergsplatåer till milslånga, fängslande kuststräckor. Tillsammans målar de nya hotellen upp en tydlig framtidsbild: en medveten satsning på det exklusiva, men med fötterna djupt förankrade i den lokala kulturen. Målet är att erbjuda modern lyx utan att förlora den varma öppenhet och gästfrihet som är Omans signum.

Jabal Al Akdar landscape

ENVI Al Jabal Al Akhdar – bergslyx med siktet inställt på 2026 
Under 2026 öppnar ENVI Al Jabal Al Akhdar, en hållbar eco-lodge belägen 2 000 meter över havet. Lodgen består av 30 handbyggda tältsviter, utformade för att följa årstidernas skiftningar i den dramatiska bergsterrängen. Här får gästerna utsikt över de gröna terrasserna som Oman är känt för – och ett klimat som ofta bjuder på svala kvällar och klar bergsluft.

Marina Port in Muscat

voco Muscat Al Mouj – Mucats nya marinaadress
Redan i december 2025 öppnar IHG Hotels & Resorts det första voco-hotellet i Oman – voco Muscat Al Mouj. Hotellet får 251 rum och sviter, restauranger, spa, utomhuspool och ett gym som är öppet dygnet runt. Med direkt tillgång till marinan, golfbanan och Al Moujs livliga shopping får Muscat ännu en modern mötesplats bara några minuter från flygplatsen..

ALIĒ NIVAS, Musandam – där klipporna möter Michelin
I Musandam, ett av Omans mest storslagna kustområden, öppnar ALIĒ NIVAS under 2025. Resorten blir en av regionens mest exklusiva med sina 30 villor, gastronomi i världsklass och skräddarsydda wellnessupplevelser. Klippväggar, stillhet och avskildhet utgör själva kärnan i vistelsen.

Dhow Cruise 4 - Musandam

Tivoli Muscat Hotel & Residences – urban komfort med öppning 2026
I Muscat Hills växer Tivoli Muscat Hotel & Residences fram, med planerad öppning 2026. Här kombineras 79 hotellrum och 100 lägenheter med hotellservice, ett ”Spa by Anantara”, takbar, balsal – och en 18-hålsgolfbana. Ett urbant lyxalternativ med närhet till både stad och strand.

Anantara Bandar Al Khairan Resort – 121 nya sätt att fly vardagen
Under 2026 öppnar även Anantara Bandar Al Khairan Resort, som erbjuder privata pooler, fem restauranger och barer, spa, egen helikopterplatta och ett observatorium – så att Omans stjärnhimmel kan upplevas på riktigt nära håll. Resorten får totalt 121 exklusiva rum och sviter, och blir ytterligare ett sätt att uppleva landets kust från första parkett.

Ad Dakhiliyah - Scenery at Jebel Akhdar, Ad Dakhiliyah, Oman

The Malkai – tre landskap, en upplevelse
Hösten 2026 lanseras The Malkai, ett koncept med 15 lyxtältsviter placerade i både öken, berg och vid kusten. Fokus ligger på avskildhet, äventyr och kultur – med upplevelser som för gästerna närmare Omans natur och traditioner.

Attractions - Wadi Dayqah



Om United Spirit Nordic

Som ett representationskontor är vårt mål att inspirera människor att resa. Genom PR, försäljningsaktiviteter och marknadsföring hjälper vi globala varumärken inom t.ex. turism, hotell, livsstil och luftfart att uppnå sina mål. Genom proaktiva tillvägagångssätt, baserat på år av praktisk erfarenhet, lyfter vi fram kundernas fördelar, stärker deras rykte och förbättrar deras försäljning. Den nordiska resebranschen är vår specialitet. Vi skapar förbindelser mellan våra kunder och den nordiska resebranschen, resemedier och influencer. Vårt huvudkontor finns i Köpenhamn, Norden är vårt hem och Världen är vår lekplats.


Kontaktpersoner

Karen Østerbye
Head of PR & Communication
Karen Østerbye