Skånska Byggvarors stora satsning på ytterdörrar fortsätter genom lanseringen av Ädel-serien. En serie ytterdörrar där mycket arbete lagts inte bara på kvalitet och säkerhet, utan även på design och valbarhet. Åtta nya dörrmodeller, med namn som Örenäs, Pålsjö, Gripsholm och Haga, tar därmed plats i sortimentet. I allt från elegant, detaljrik design med utanpåliggande lister till modern design som följer de senaste trenderna.
- Det blir allt viktigare för våra kunder att kunna göra sina egna val. Nu gör vi en satsning för att tillgodose detta behov, säger Per-Ivan Christiansson, Marknadschef Skånska Byggvaror. Kunden kan nu hitta sin favoritmodell, och därefter göra sina egna val.
Hela lanseringen präglas av arbetet med att kunna erbjuda val – utan att de drabbar plånboken för hårt. Skånska Byggvarors mål är att skapa ett sortiment där valmöjligheter erbjuds, utan att det låga priset påverkas mer än absolut nödvändigt.
- Samtidigt som vi vill erbjuda våra kunder större valfrihet i sitt inköp, menar vi att det inte ska kosta för mycket att välja t.ex. annan färg eller glas än standard. Hela vår affärsidé går ut på att hålla låga priser till villaägarna – och nu lär vi oss att kombinera det med valmöjligheter och ett sortiment som inte är standard, säger Per-Ivan.
Korta fakta Ädel-Serien
En högkvalitativ ytterdörr med inbrottsförstärkt slutbleck, bakkantssäkrade gångjärn och dubbla aluminiumplåtar i dörrbladet. Alla enkeldörrar i Ädel-serien är testade av SP (Sveriges Provnings och Forskningsinstitut), och kan stoltsera med en P-märkning. Detta visar att dörrarna genomgått tuffa tester för att se vad de verkligen tål. Med en ytterdörr från Ädel-serien kan man välja mellan 12 trendriktiga kulörer och 3 typer av glas – cotswold, klart eller frostat.
För mer information om våra ytterdörrar: http://www.skanskabyggvaror.se/produkter/ytterdorrar/
För mer information, kontakta:
Tina Dalemo, Kommunikatör, Tel: 0733–22 30 04, E-post: tina.dalemo@skanskabyggvaror.se
Per-Ivan Christiansson, Marknadschef & Vice VD, Tel: 0733 – 22 30 03, E-post: pcn@skanskabyggvaror.se
Växel: 042-25 30 00. Besöksadress: Kanongatan 13, 254 67 Helsingborg
Om Skånska Byggvaror – för hemmafixare över hela Sverige
Skånska Byggvaror AB startades 1965 och är Sveriges ledande distans- och e-handelsföretag av byggvaror. Skånska Byggvaror vänder sig till ”gör-det-självaren” och säljer ett lättöverskådligt sortiment för villans yttre och inre miljöer – t.ex. badrumsinredningar, bubbelbad, dörrar, fönster, uterum, spa etc. Alla produkter säljs under eget varumärke. Genom egen produktutveckling och tillverkning av stora delar av sortimentet, har Skånska Byggvaror kontroll på hela kedjan från produktidé till slutkund. Marknadsbearbetning sker genom webb, riksannonsering och direktreklam. Företaget har drygt 100 anställda i Helsingborg, Bjuv och Ängelholm. www.skanskabyggvaror.se
Om Skånska Byggvaror Skånska Byggvaror är en expansiv och lönsam onlinebaserad nordisk distanshandlare på gör-det-själv-marknaden för förädlade byggvaruprodukter. Skånska Byggvaror strävar efter att erbjuda ett noga utvalt och prisvärt sortiment till hemmafixare, huvudsakligen genom sin webbplattform. Affärsmodellen kännetecknas av en hög andel produkter under eget varumärke, kontroll över värdekedjan från produktutveckling till hemleverans samt hög servicenivå oavsett försäljningskanal. Utöver webben har Skånska Byggvaror 14 butiker, tio i Sverige och fyra i Norge. Sedan grundandet 1965 har bolaget framgångsrikt utvecklats från en postorderförsäljare till en etablerad distanshandlare med över sex miljoner besök på webben årligen. Skånska Byggvaror ingår i Byggmax Group. För att komma i kontakt med Skånska Byggvaror ring 042 - 210 100. Om Byggmax Group I Byggmax Group ingår Byggmax, Buildor och Skånska Byggvaror. Buildor och Skånska Byggvaror förvärvades av Byggmax Group i november 2015. Byggmax Groups aktie noterades på Stockholmsbörsen i juni 2010.