2014-12-18 10:10Pressmeddelande

JBD gör exit i Röshults Svenska Hantverk AB

null

Det av Science Park delägda investmentbolaget Jönköping Business Development (JBD) har sålt sitt innehav i Röshults till ett Schweiziskt bolag. Försäljningen genererade en årlig genomsnittlig avkastning (IRR) om cirka 36 %.

Röshults har gjort en spännande resa och har byggt ett starkt varumärke inom möbler och inredning för hem, trädgårdar och offentlig miljö. De senaste åren har bolaget dessutom gjort en lyckad exportsatsning, vilket skapat tillväxt och goda förutsättningar för fortsatt stark utveckling.

JBD har delägt Röshults sedan 2011 och har framförallt stöttat bolaget i internationaliseringsfrågor, produktutveckling och ekonomistyrning.

- Röshults har varit ett spännande innehav att jobba med och förutsättningarna för framtiden är mycket goda för bolaget säger Dan Friberg, Investment Manager på JBD.

----

JBD är ett investmentföretag som investerar i entreprenörsdrivna bolag med tillväxtpotential och ambition. 

Science Park Jönköping - start, utveckling och tillväxt av framtidens företag
Science Park Jönköping är en mötesplats för kunskapsintensiva företag och drivna entreprenörer med förmågan att se möjligheter i nya tekniker och affärer. Vi erbjuder affärsutveckling och  finansieringsmöjligheter för att utveckla affärsidér till bärkraftiga företag i en kreativ miljö vid Högskolan i Jönköping.


Om Science Park

Vi arbetar aktivt och engagerat med att hjälpa ditt företag hitta rätt affärsmodell, team, förutsättningar för internationell expansion och kapital för tillväxt. Science Park finns med affärsutvecklare och kreativa mötesmiljöer på tretton orter i Jönköpings län. Genom att bidra till start och utveckling av fler framgångsrika företag är vi med och skapar Sveriges hetaste företagarregion 2025.


Kontaktperson

Maria Göransdotter Marklund
Kommunikations- och varumärkesansvarig
Maria Göransdotter Marklund
Marknadsföring, kommunikation och varumärke
Linda Pålsson
Chef community & kunskap
Linda Pålsson
Gustav Österström
VD Spectria Invest
Gustav Österström
Fredrik Göransson
Ansvarig Science Park i Jönköpings Län
Fredrik Göransson
Martin Harbäck
Affärsutvecklare och verksamhetscontroller
Martin Harbäck