2025-02-12 12:52Nyheter

”En due diligence hjälper oss inför kommande investeringsrundor”

Malin Winsa, vd Noah.

Dags för del två i vår serie om aktivt styrelsearbete, något som Partnerinvest Norr har i alla portföljbolag. Det ger struktur och ett strategiskt tänk framåt, menar Malin Winsa, vd i vårt portföljbolag Noah.

 

Berätta först kort om Noah

Vi sammanför konsumenter med småskaliga matproducenter från norra Sverige. Vi började som en marknadsplats men är numera en ren grossist. Vi säljer från vår webbshop men också via dagligvaruhandeln. 

 

Hur ser samarbetet med Partnerinvest Norr ut?

Vi kom i kontakt dem redan när vi startade. Vi har med tiden skruvat i affärsidén och hittat en skalbarhet. Tillsammans med bland annat Coop Norrbottens investmentbolag gick Partnerinvest in som delägare i juni 2024. 

 

Partnerinvests Mikael Edström sitter i er styrelse – vad betyder det? 

Massor! Micke är otroligt engagerad i bolaget, senast i går var han med på en workshop som handlar om vårt butikskoncept och varumärke. Vi får alltid klok input om affärsutveckling och lönsamhet. Parterninvest jobbar ju bara med skalbara bolag och har gjort en mängd exitaffärer, så att få Mickes ögon där han redan gått den väg vi vill gå med andra bolag är fantastiskt.

 

Det kan vara svårt för oss som är operativa att lyfta blicken. Men med Mickes hjälp i styrelsen får vi struktur och ett strategiskt tänk framåt. Vad behöver vi ha på plats för en framtida exit? Partnerinvest gjorde till exempel omgående en due diligence på oss, något som bland annat hjälper oss inför kommande investeringsrundor.

 

Vad blir nästa steg för Noah?

Att ta oss an fler regioner, skapa hubbar ute i landet och lära oss mer för att göra en nationell expansion. Det är en tuff bransch där lönsamheten kan vara svår. Men vi tror på vår idé och hoppas att det kommer fler bolag inom livsmedelsbranschen som vill skala upp.


Om Partnerinvest Norr

Partnerinvest Norr är ett riskkapitalbolag, aktivt i Norr- och Västerbotten, som investerar i bolag med spännande, skalbara affärsmodeller och drivna entreprenörer. Vi startade vår verksamhet våren 2010 på initiativ av Norrlandsfonden och Almi Invest. Partnerinvest Norr har god kunskap om ägarkapital och investeringar i norra Sverige.


Kontaktpersoner

Ingela Lidström
VD
Ingela Lidström