2021-06-04 13:11Pressmeddelande

Ohlssons tecknar avtal med Renta

Rickard Nilsson, Affärsutvecklare på Renta och Christer Ohlsson, Koncernchef på Ohlssons Invest AB.Rickard Nilsson, Affärsutvecklare på Renta och Christer Ohlsson, Koncernchef på Ohlssons Invest AB.

Med start i juni 2021 tecknar Renta och Ohlssons avtal angående distribution av utrustning i stora delar av södra Sverige. Avtalet innefattar övertagande av fordon.

"Renta är ett framgångsrikt företag med en stark tillväxt. Vi ser det som en spännande utmaning att följa med i deras fortsatta resa", säger Christer Ohlsson, koncernchef på Ohlssons Invest AB.

Med ledorden tillgänglighet, service och kvalitet är Renta ett bolag i sann Ohlssonsanda. Renta har även en hög lokal närvaro med nationella resurser samt ett stort miljöengagemang, precis som Ohlssons.

"Det är med varm hand vi ger Ohlssons förtroendet att distribuera delar av vår uthyrningsverksamhet i södra Sverige. Vi ser fram emot ett bra samarbete", säger Rickard Nilsson, Affärsutvecklare på Renta.



Om Ohlssons AB

En färgstark partner med ett globalt miljöansvar. Ohlssons erbjuder helhetslösningar inom miljö- och avfallshantering, spol- och rörteknik, entreprenad och transport . Alltid med hållbarhet i fokus. Koncernen sysselsätter ca 600 anställda, omsätter omkring 1 miljard och verkar främst i södra Sverige samt Stockholm/Mälardalen.


Kontaktpersoner

Märta Bylow
Marknads- och kommunikationschef
Märta Bylow