2026-09-30 06:30Pressrelease

Timbro: Dags att tillåta självkörande bilar

Rutger Brattström och Lowe Lundin

Medan robottaxibilar redan rullar i amerikanska och kinesiska storstäder, och EU:s första kommersiella robottaxitjänst startade i Zagreb i våras, finns inte en enda kommersiell självkörande bil på svenska vägar.

En ny rapport från Timbro, författad av Rutger Brattström och Lowe Lundin, visar att det inte är EU-regelverket som hindrar utvecklingen i Sverige, utan svensk lagstiftning som vi kan ändra på egen hand.

I rapporten Vem är det som kör, egentligen? går Rutger Brattström och Lowe Lundin igenom varför Sverige, som var tidigt ute med försöksverksamhet för självkörande fordon, i dag ligger efter länder som Nederländerna, Tyskland, Frankrike och Kroatien. Orsaken är att det svenska regelverket bara tillåter tidsbegränsad försöksverksamhet. 

– I Sverige är det olagligt att köra självkörande bil på annat än test. Samtidigt körs över en halv miljon betalda resor med robottaxi varje vecka i USA och Zagreb har blivit första stad i Europa med sin egen robottaxitjänst. Tekniken byggs i Sverige, men när det kommer till att använda den har vi hamnat på efterkälken. Den här rapporten ger ett recept för att komma ikapp, säger Rutger Brattström, programansvarig för internationell marknadsekonomi på Timbro och en av rapportens författare.

– Ett fordonstekniskt land som Sverige måste kunna utveckla ny teknik. Brattströms rapport visar hur mycket som står på spel om vi hindrar oss själva, säger PM Nilsson, vd för Timbro.

Rapporten Vem är det som kör, egentligen? finns att läsa i sin helhet på Timbros webbplats. Rutger Brattström skriver idag om rapporten i Dagens Industri.

Vid pressfrågor, kontakta pressekreterare Filip Seiman.


About Tankesmedjan Timbro

Timbro är Nordens främsta marknadsliberala tankesmedja. Sedan starten 1978 är uppdraget att långsiktigt bilda opinion för marknadsekonomi, fri företagsamhet, individuell frihet och ett öppet samhälle.


Contacts

Filip Seiman
Pressekreterare
Filip Seiman