2026-09-30 11:05Pressrelease

Varje dag, ett äventyr – Dag Sebastian Ahlander om konsten att styra livets sista kapitel

Varje dag, ett äventyr

Åttio plus är en ålder som kan vara livsfarlig – men också full av möjligheter. I sin nya bok Varje dag, ett äventyr möter författaren och diplomaten Dag Sebastian Ahlander åldrandet med nyfikenhet, värme och galghumor. Med 33 tänkvärda råd uppmuntrar han till att hålla livsgnistan brinnande och påminner om att det fortfarande är du som har kommandot.

Att bli gammal är ingen sjukdom utan en naturlig process. Ändå kan det kännas som en avveckling snarare än en utveckling, att överleva mer än att leva. Hur förhåller man sig till tillvaron när kroppen säger ifrån och minnet sviker, samtidigt som nyfikenheten finns kvar?

– Som 80-plussare gäller det att ta nya tag och styra de sista åren dit man själv vill. Eftersom optimisten lever längre än pessimisten är valet lätt. Jag är fortfarande en glad gubbe – ju mer man gör, desto mer händer, säger Dag Sebastian Ahlander.

För Dag Sebastian är 80-plus en helt ny terräng. Efter att ha upplevt livets alla tidigare åldrar har han aldrig varit så här gammal förut, och drabbas nu av ålderdomens tidsparadox: att ha mer fri tid än någonsin, men samtidigt vara medveten om att tiden är begränsad.

I boken delar han med sig av kloka, roliga och drastiska råd för att göra det mesta av åren som finns kvar. Han uppmanar läsarna att umgås med dem som är ännu äldre – som de antika filosoferna Cicero och Seneca – och att absolut inte ramla, eftersom ett snedtramp kan ändra allt. Han slår ett slag för "gubbdagis" över husmanskost och skratt, och påminner oss om att ge spegelbilden i badrummet dagens första leende. Det handlar om att släppa begäret efter kontroll, samla på goda nyheter och inse att ålderdomen inte får bli vår enda identitet.

Dag Sebastian Ahlander är pensionerad generalkonsul, ambassadör och författare. Vid sidan av sitt historiska författarskap har han tidigare skrivit böcker som Handbok för glada gubbar (2012), Tänkebok för glada gubbar (2014) och Den sista flytten (2024).

 

Varje dag, ett äventyr släpps den 15 oktober och ges ut av Historiska Media.

 


About Gul PR

Gul PR arbetar med stora och små bokförlag, artister, turnéer, filmer, samt företag och profiler.


Contacts

Rebecca Törnroos
Presskontakt
Rebecca Törnroos