2026-09-09 05:00Pressrelease

Förslag på avgifter för vatten- och avloppstjänster 2027 i Nordanstig

Pojke fiskar vid en å.

Styrelsen för Nordanstig Vatten har antagit förslag till höjning av taxan för vatten- och avloppstjänster (va) för 2027.

Som leverantör av samhällsviktiga tjänster är vårt uppdrag att få våra tjänster att fungera i vardagen även om förutsättningarna ändras. Inför 2027 ser vi ut att hålla oss inom ramarna för den plan som ligger fram till 2030, säger Arianne Sundman, styrelseordförande i MittSverige Vatten och Avfall.

Inför 2027 föreslås höjningar av va-taxan i Nordanstig. Nordanstigs kommun har en låg andel anslutna kunder utspridda i en gles bebyggelse, det kräver längre ledningar och fler vatten- och reningsverk än en tätbefolkad kommun. När få kunder är med och delar på kostnaden för förnyelse och underhåll blir avgiften för va-tjänsterna i regel högre.

Förutom krav på både ökad säkerhet och klimatanpassning måste en betydande del av taxan räcka till att finansiera behovet av underhåll och reinvesteringar i åldrande anläggningar. 

Jag har full förståelse för att kunderna reagerar när kostnaderna för våra vatten- och avloppstjänster sticker ut i nationella jämförelser. Samtidigt måste vi ha med oss att de effektiviseringar och prioteringar vi gjort gör att vi nu har så små marginaler att verksamheten är väldigt känslig för oförutsedda händelser och kostnader som kan uppstå. Det är en utmanande balansgång för oss i små kommuner med låg anslutningsgrad, säger Kent Hammarström, styrelseordförande i Nordansig Vatten.

I förslaget inför 2027 är det brukningsavgifterna som berörs. Anläggningsavgiften för anslutning lämnas orörd. För att bibehålla en acceptabel kostnadstäckning utvärderas anläggningsavgiften årligen.

Nordanstig, förslag vatten- och avloppstjänster 2026:

För genomsnittsvillan i Nordanstig höjs avgiften med 455 kr per år till 15 644 kr. 

Genomsnittsvillan i Nordanstig förbrukar 86 kubikmeter per år, till skillnad mot Normal villa (Typhus A) som baseras på 150 kubikmeter och är den som normalt redovisas i nationella jämförelser. Normal villa, (Typhus A*): höjs till 18 898 kr.

Flerfamiljshus, (Typhus B**) höjs med 5 736 kr per år till 196 960 kr. 

I Nordanstig kostar en liter vatten cirka 12 öre efter höjningen, inklusive fasta kostnader och avlopp. En genomsnittlig dusch kostar då 4 kr i Nordanstig. Höjningen motsvarar ca 3 procent.

Kostnad för anslutning blir oförändrad under 2027:

Normal villa (Typhus A*) 157 500 kr.
Flerfamiljshus (Typhus B**) 437 500 kr.

Allmän bakgrund om taxorna för vatten- och avloppsverksamhet
Vatten- och avloppsverksamheten (va) i Sverige är hårt reglerad. En va-verksamhet får inte gå med vinst och den är helt avgiftsfinansierad.

Kommunernas storlek, befolkningsunderlag, tillväxt och framtidsplaner har stor påverkan på avgiftsnivåerna för vatten- och avloppstjänster. Kommuner har olika förutsättningar men samma ansvar för produktion av dricksvatten och rening av avloppsvatten. Det gör att avgifternas storlek också varierar mellan olika kommuner.

Enligt lagstiftningen ska kommunerna taxera ut de nödvändiga kostnaderna för underhåll och förnyelse av verksamheten och det ska ske med hänsyn till att varje kommun och varje generation användare ska stå för sina egna kostnader. Verksamheterna får alltså inte gå med vinst.

*Typhus A - Villan är då ansluten till tjänsterna vatten, spill- och dagvatten samt har en årsförbrukning på 150 kubikmeter (m³).
**Typhus B - Flerfamiljshus med 15 lägenheter och en förbrukning på 2000 kubikmeter (m³).


About Mittsverige Vatten & Avfall

Vi arbetar för ett hållbart samhälle. Vår ständiga närvaro hos natur och människor gör att vi har ett stort ansvar och en viktig roll för ett fungerande kretslopp. Vårt uppdrag är att ge en god service inom vatten och avfall. Med ett perspektiv på flera hundra år framåt i tiden planerar och bygger vi samhället. Vi levererar dricksvatten, vårt viktigaste livsmedel. Vi avleder och renar avloppsvatten. Vi ser till att avfallet samlas in, behandlas och återvinns.


Contacts

Arianne Sundman
Styrelseordförande MittSverige Vatten och Avfall AB och Sundvall Vatten AB
Arianne Sundman
Kent Hammarström
Styrelseordförande Nordanstig Vatten AB
Kent Hammarström