2026-02-14 09:06Pressrelease

Gnuttarna och Hjärtebarnsfonden i nytt samarbete

Supergnutten sitter bredvid ett hjärtebarn på Barnhjärtcentrum vid Drottning Silvias barnsjukhus i Göteborg.Nu får barn som behöver vara på Barnhjärtcentrum i Lund och Göteborg en Gnutt vid sin sida.

Pressmeddelande 2026–02–14

Idag på Alla Hjärtans Dag vill vi fokusera på de hjärtan som behöver det mest, nämligen hjärtan hos barn med medfödda hjärtfel. Ungefär 700 barn med hjärtfel opereras varje år och många spenderar mycket tid på sjukhus, något som kan bli ganska ensamt. I ett samarbete mellan Gnuttarna och Hjärtebarnsfonden kommer alla dessa barn att få varsin Gnutt som sällskap på väg mot ett friskt liv och ett friskt hjärta. 

– Gnuttarna är perfekta maskotar för våra kära hjärtebarn. Deras karaktärer kommer med bus och glädje till en vardag som kan kännas långsam och tråkig. Därför är vi extra glada för det här samarbetet, säger Linda Sundberg, genereralsekreterare på Hjärtebarnsfonden.

Sedan Hjärtebarnsfonden grundandes 1975 har de arbetat oavbrutet för att ingen människa ska lida av ett medfött hjärtfel. De stöttar forskning och utveckling, hjälper drabbade och närstående, anordnar event och för hjärtebarnens talan i samhällsdebatten. Varje år föds 2 000 barn med medfödda hjärtfel i Sverige, det är nästan 6 barn per dag. Drygt 700 barn med hjärtfel opereras varje år och de flesta överlever tack å lov, men får inte uppleva samma barndom och fritid som sina vänner. Behandlingarna är påfrestande och innebär ofta långa perioder på sjukhus, något som kan bli ensamt.

I ett nytt samarbete mellan Gnuttarna och Hjärtebarnsfonden kommer nu alla dessa barn att få varsin Gnutt som sällskap under deras modiga kamp och vägen mot ett friskt liv och ett friskt hjärta. Gnuttarna kommer att delas ut till barnhjärtcentrum i Göteborg och Lund, där en del av hjärtebarnen behöver bo under längre perioder.

– Alla barn förtjänar en frisk och aktiv barndom och vi är stolta över att kunna inleda ett samarbete med Hjärtebarnsfonden. Gnuttarna är nyfikna och kärleksfulla små vita fluffiga figurer vars motto är att alltid ta tillvara på dagen och att leva livet fullt ut. De älskar bus och äventyr och barnasinnet får alltid bestämma. Om vi kan bidra med lite glädje och trygghet till alla hjärtebarn med Gnuttarna är det en självklarhet, säger Navid Safiyari, IP-ansvarig för Gnuttarna.


För film- och bildmaterial som bland annat innehåller en intervju med Moa, 7 år, ett hjärtebarn från Stockholm samt intervju med Hjärtebarnsfonden generalsekreterare Linda Sundberg, kontakta oss.


För mer information, kontakta gärna:

Mattias Barsk, marknads- och kommunikationschef, Hjärtebarnsfonden, 073-933 06 15 eller mattias.barsk@hjartebarnsfonden.se.

Annika Troselius, Informationschef på Parks and Resorts, 010-708 91 04 eller annika.troselius@parksandresorts.com.

 


About Hjärtebarnsfonden

Varje år föds 2000 barn i Sverige med fel på hjärtat. Det kan röra sig om allt från mindre hål som växer igen av sig själva till livshotande situationer som kräver omedelbar operation eller till och med hjärttransplantation. I dag lever cirka 80 000 personer med medfött hjärtfel i Sverige och de blir allt fler. Hjärtebarnsfonden är en riksomfattande, oberoende intresseorganisation som sedan 1975 arbetar för att stötta hjärtebarnen och deras familjer samt synliggöra och förbättra deras ofta mycket tuffa livssituation. Hjärtebarnsfonden stödjer också svensk forskning om medfödda hjärtfel.


Contacts

Mattias Barsk
Kommunikationschef
Mattias Barsk