Regeringen har gett Statens geotekniska institut, SGI, uppdraget att analysera historiska kostnader för ras, skred, erosion och översvämningar. Analysen ska bidra till bättre underlag för att bedöma framtida skadehändelser och behovet av klimatanpassningsåtgärder.
Regeringsuppdraget ska delredovisas den 1 oktober 2026 och slutredovisas den 1 april 2027. Uppdraget är en del av regeringens arbete för att stärka klimatanpassningsarbetet i Sverige. Klimatanpassning för att förebygga ras, skred och erosion är ett av SGI:s kärnuppdrag.
– Skred, ras, erosion och översvämningar kan innebära stora samhällskostnader. Det gäller både direkta kostnader för återuppbyggnad och indirekta konsekvenser, som störningar i transporter och ökad belastning på vård och försäkringssystem. Därför är det samhällsekonomiskt relevant att försöka minska risken för sådana naturolyckor, säger Mats Eriksson, chef för avdelningen Georisker och geodata vid SGI.
SGI arbetar med att identifiera riskområden och utveckla kunskap och metoder för att förebygga ras, skred och erosion.
– Detta regeringsuppdrag passar väl in i vår verksamhet. Vi har tidigare gjort preliminära kostnadsberäkningar för framtida ras och skred. Detta blir en naturlig fortsättning på det arbetet, säger Mats Eriksson.
Riskområden för ras, skred, erosion och översvämning
Mats Eriksson, chef för avdelningen Georisker och geodata
0709-730 199
mats.eriksson@sgi.se
Statens geotekniska institut (SGI) är ansvarig myndighet för ras, skred och erosion, samt geotekniska och miljögeotekniska frågor. SGI är en expertmyndighet under klimat- och näringslivsdepartementet som arbetar för ett säkert och hållbart samhällsbyggande. I uppdraget ingår att minska riskerna för ras, skred och erosion, att bidra till ett hållbart och säkert markbyggande samt att utveckla teknik och kunskap inom arbetet med förorenade områden.