2026-01-29 07:30Pressrelease

Konsumentkompassen Q1: Så förändras shoppingbeteendet 2026

Omslag Konsumentkompassen Q1 2026

Hög kvalitet till ett bra pris, står på svenskarnas inköpslista – och köpkraften ser stabil ut. Det framgår i Konsumentkompassen, som tar pulsen på svenskarnas shoppingplaner för det kommande kvartalet.

Nytt år, nya köpplaner. I årets första upplaga av Konsumentkompassen undersöker Prisjakt hur svenskarna planerar att förändra sitt konsumentbeteende under 2026.  Insikterna baseras på en webbenkät genomförd av analysföretaget Opinion bland över 1000 svenskar mellan 18 och 79 år. En av fyra vill köpa produkter med högre kvalitet, och tänker satsa på att hitta ett bättre pris genom att handla på rea eller kampanj. Nästan lika många ska prisjämföra mer. Samtidigt är den tydligaste trenden att många, 37 procent, vill handla mindre i år än i fjol. Särskilt kvinnor, 45 procent, vill trappa ner på shoppingen.

När konsumenterna får avgöra vad som påverkar deras köpbeslut mest, hamnar kampanjer, prisjämförelsetjänster och rekommendationer från vänner och familj i topp. Samtidigt finns oro: åtta av tio konsumenter bekymrar sig för något kopplat till näthandeln. De vanligaste orosmolnen är dålig kvalitet, bluffbutiker och returproblem. Även betalningsbedrägerier och att bli lurad genom falska rabatter eller recensioner är farhågor. 

– Vi går in i det nya året med prismedvetna konsumenter, men det är inte lågprissegmentet som lockar. Istället värderas god kvalitet och hållbarhet på produkterna. Samtidigt finns en utbredd oro att gå på en nit, vilket kan göra konsumenterna extra uppmärksamma i år, säger Isabella Ahmadi, konsumentexpert på Prisjakt. 

Lista över saker konsumenterna vill förändra 2026.

Stabil köpkraft för Q1

Prisjakts Köpkraftindex för årets första kvartal landar på 6,6, vilket är ett snäpp lägre än både samma period i fjol och föregående kvartal. Skalen går från, 1 till 10 där 10 innebär att konsumenterna upplever mycket goda möjligheter att handla fysiska varor (undantaget mat och biljetter). Två av fem svenskar (40%) anser att de har goda möjligheter att spendera pengar, en siffra i paritet med hela fjolåret. Däremot krymper gruppen som anser att de har dåliga möjligheter att shoppa. Andelen är nu 14 procent vilket är åtta procentenheter lägre än i Q1 förra året.

Grafik över vad svenskarna ska handla under Q1 2026

Den genomsnittliga budgeten ligger på 8 312 kronor, vilket är aningen högre än samma period i fjol.

– Vår mätning pekar på att svenskarnas hushållsekonomi har stabiliserat sig. Även om den upplevda köpkraften inte gör ett glädjeskutt i Q1 finns flera tecken på att konsumtionen kan ta fart under 2026. Till exempel skattesänkningar som gynnar plånboken och inflationen som ser ut att hållas nära målet, säger Isabella Ahmadi, Prisjakts konsumentexpert. 

Konsumentkompassen Q1 är fylld av ännu fler insikter – ladda ner hela rapporten här.



About Prisjakt SE

Prisjakt är Nordens ledande objektiva produkt- och prisjämförelsetjänst. Affärsidén har sedan starten 2002 alltid varit densamma – att hjälpa konsumenter ta bättre köpbeslut. Det här gör Prisjakt genom att samla in och förmedla ärlig och transparent information, om allt från butiker, produkter och priser.

 Varje månad besöker miljontals konsumenter Prisjakts tjänst, som finns i Sverige, Norge, Danmark, Finland, Frankrike, Nya Zeeland, Irland och Storbritannien.


Contacts

Isabella Ahmadi
Presskontakt / Konsumentexpert
Isabella Ahmadi

Related files