2025-06-19 07:46Pressrelease

Journalistik i förändring: Hur AI omformar nyhetsrapporteringen i Kina och övriga världen

Joanne Kuai, doktor i medie- och kommunikationsvetenskap vid Karlstads universitet.Joanne Kuai, doktor i medie- och kommunikationsvetenskap vid Karlstads universitet.

Hur påverkas journalistiken när artificiell intelligens blir en del av redaktionsarbetet – särskilt i länder med strikt mediekontroll? Joanne Kuai, nybliven doktor i medie- och kommunikationsvetenskap vid Karlstads universitet, har undersökt hur AI förändrar nyhetsrapporteringen i Kina och vad denna utveckling kan säga om framtidens journalistik globalt.

I sin avhandling har Joanne Kuai studerat nyhetsredaktioner i Kina och jämfört dem med motsvarande utveckling i USA och EU. Resultaten visar att AI inte ersätter journalistiken – den omformar den. I Kina används AI-teknologier för att effektivisera arbetet, hantera politiska risker och till och med utföra medborgerliga uppgifter.

– AI förändrar yrkesroller, produktionsprocesser och mediestrukturer, säger Joanne Kuai. Samtidigt väcker utvecklingen viktiga frågor om upphovsrätt, yrkesidentitet och journalistikens demokratiska funktion.

Studien visar att AI bidrar till en koncentration av makt och resurser, oavsett om det sker genom statlig styrning i Kina, marknadslogik i USA eller värderingsbaserad strategi i EU. I Kina skapas ett hybrid-ekosystem där staten, teknikföretag och medier samverkar – och där AI-plattformar fungerar både som verktyg för innovation och kontroll.

– Min forskning visar att AI förstärker existerande maktdynamiker och tvingar oss att ställa grundläggande frågor om mänskliga värderingar och journalistikens framtid, säger Kuai. Jag hoppas att resultaten kan bidra till en mer kritisk och global diskussion om AI:s roll i medielandskapet.

AI, News, and the State: Reinstitutionalising Journalism in Global China’s Algorithmic Age



About Karlstads universitet

Karlstads universitet forskar och utbildar kring samhällsviktiga frågor. Våra medarbetare och studenter drivs av att svara på nutidens och framtidens samhällsfrågor. Universitetet erbjuder 85 program på grund- och avancerad nivå samt 750 kurser inom drygt 50 ämnesområden.


Contacts

Kommunikatör
Jonathan Strandlund