2025-06-17 09:00Blog post

Rapport från det tionde IEC TC 59 SC 59N plenarmötet

Elektriska hushållsapparaterElektriska hushållsapparater

IEC TC 59 SC 59N höll det 10:e plenarmötet elektroniskt den 14 maj 2025. 54 deltagare från 15 medlemsländer deltog i mötet online. 

Assisterande sekreterare öppnade mötet och ordförande hälsade alla delegaterna välkomna och önskade ett lyckat möte. Han noterade att detta är en fullständig mötesdagordning. Mötet var för godkännade av dagensagenda och rapporten från förra plenarmötet. Sekreteraren presenterade utvecklingshistorian av TC59 SC59N, som startade i december 2015 och idag fler än 140 experter från 23 länder är involverad i. 

IEC technical officer, Christophe Boyer, presenterade ett antal punkter. Ingen ny revision av ISO/IEC-direktivet del 1 puliceras i år men joint direktiv-underhållsteam arbetar på en global anpassning för 2026. Från 1 Januari 2025 skulle OSD plattform vara default verktyg för alla nya standarder och revisioner och rekommenderas använda OSD från pre-projekt innan official projekt registeras i Committees work programme.

Projekt i JWG

Som en av huvuddelen av mötet granskade sekreteraren arbetsprogrammet för projekten i varje JWG, inklusive aktuellt stadium, nästa steg och måldatum för publicering. Samarbetet har framskridit med ISO TC146 för inomhusluft och IEC TC59/ahG 14 för minskning av mikrober och allergener. Varje JWG rapporterade framstegen för standardprojekten.  

JWG 1 publicerade IEC 63086-2-1:2024 för reducering av partikelföroreningar att förbereda den första revisionen baserat på resultatet av erfarenhetsåterkopplingen gällande IEC63086-2-1 och flera möten har hållits av JWG 1.1 för att implementera kommentarer om prestandaförändringar genom partikelbelastning.  

JWG 2 som arbetar med CD för reducering av gasföroreningar har godkänt av JWG 2 för CDV vid senaste mötet; beslutade att avbryta IEC 63086-2-7 men vidareutveckla delen av ozonreduktion till IEC 63086-2-2 för testning i standardkammare (normativt) och göra TR eller TS för testning i genomflödeskammare. JWG 2 planerade att starta PWI (preliminary work item) för prestandaförändringar genom kemisk gasbelastning. 

JWG 3 för reduceing av mikroorganismer publicerade CD tidigare i år och avslutade CD-kommentarerna i maj på OSD-plattformen. Diskussionen om kommentarerna ska vara slutförd 2025. 

JWG 4 arbetar på fyra projekt: 

SWG 4.1 arbetar tillsammans med TC59/WG2 om bullermätning och kompletaret CDV. SWG 4.2 utvecklar en procedur för round robin-test (RRT) för alla SC 59N med ny convenor. 

SWG 4.4 hållit två möten för automatiskt läge för luftrenare. Två faser av undersökningstester har slutförts på frivilliga laboratorier och vid nästa möte kommer testdata och resultat att granskas och nästa steg diskuteras. 

SWG 4.5 har arbetat på TR hur man beräknar energieffektiviteten och uppskattar den årliga förbrukningen av luftrenare, och föreslår till och med en definition av PM2.5 CADR. 

JWG 5 inkluderar SWG 5.1 och SWG 5.2 för friskluftsrenare respektive robotluftrenare. SWG 5.1 avser att utveckla teststandard för friskluftsrenare med standardtestkammare medan testmetoden med genomströmningskammare kommer att behandlas vid nästa möte. SWG 5.2 har delade en preliminär tanke vid förra mötet. Projektets ramverk och matris kommer att diskuteras vid nästa möte. 

JMT 6, nästa revision av IEC 63086:1 har övergått till OSD före CD-stadiet och CDV kommer att släppas under fjärde kvartalet 2025. 

Mötet diskuterade även möjligheter till nya och utökade affärsmöjligheter. Användbarheten av luftrenare är viktig för äldre och funktionshindrade personer, vilket kräver att luftrenare är mer praktiska att använda, och teststandarder för kommersiella luftrenare. JWG 5 presenterade nytt projekt. 

Mötet granskade stability dates för publicerade standarder, granskade P-medlemmars deltagande, granskade liaison och bekräftade convenors för JWG för de kommande 3 åren. 

Kommande möten

SC59 59N planerade att nästa plenarmöte skulle hållas i Lyon, Frankrike i oktober 2025. Detaljerad information kommer att skickas till alla medlemmar senare. Sekreteraren presenterade en idé om att hålla tekniska symposier under mötet. En grupp kommer att sammankallas för att lägga fram förslag på hur symposiet bör utformas.

 

Kevin Luo, 
Ledamot
SEK TK 62 - Elektrisk utrustning för medicinskt bruk



About SEK Svensk Elstandard

SEK Svensk Elstandard är en ideell organisation som drivs utan vinstintresse och som är utsedd av regeringen att ansvara för all standardisering inom det elektrotekniska området i Sverige. Alla svenska företag, myndigheter, organisationer, högskolor och universitet kan delta i standardiseringsarbetet som till största del bedrivs genom internationella och europeiska samarbeten. SEK är svensk nationalkommitté i IEC, International Electrotechnical Commission. IEC och det internationella standardiseringsarbetet är stommen i SEKs verksamhet och standarder från IEC ligger till grund för de flesta europeiska och svenska standarder inom det elektrotekniska området.


Contacts

SEK Svensk Elstandard