Maja med sina alfabetssånger, Storm-Stina och Linnea som reser till målarens trädgård är karaktärer som älskats av generationer. Välkommen in i Lena Andersons sagovärld när Löfstad slott nu öppnar en sommarutställning för barn: Här kommer Maja med vänner!
Många är de som har någon form av relation till karaktärerna i barnboksförfattaren och illustratören Lena Andersons berättelser. Flera generationer har fått uppleva glädjen i att bekanta sig med Linnea, Storm-Stina, Maja, Mollan, farbror Knut med flera. Majas alfabetssånger fortsätter att sjungas, Storm-Stinas strapatser på morfars skärgårdsö fascinerar vidare och Linnea som reser till Claude Monets trädgård utanför Paris inspirerar ännu till skapande.
Ragnvi Andersson, museipedagog på Löfstad slott, tror att utställningen Här kommer Maja med vänner! kommer att vara spännande för näst intill alla åldrar:
– Även om den riktar sig till barn som är 3–10 år kommer den att intressera hela familjen. Vi utvecklar just nu vår pedagogiska verksamhet för att få den mer relevant för barnfamiljer och då känns det jättekul att få presentera en utställning som denna, fylld av folkkära karaktärer i sagor som kittlar fantasin.
Lena Anderson debuterade 1972 med boken Det var en gång en flicka som hette Amanda, tillägnad sin dotter Nicolina. Linnea i målarens trädgård har blivit en av de mest framgångsrika svenska barnböckerna i modern tid och finns i över 30 länder. Därefter har det fortsatt med nya figurer och berättelser år efter år. I utställningen Här kommer Maja med vänner! välkomnas barnfamiljer att leka bland inslag av natur, bokstäver och rim och upptäcka miljöer, bilder och böcker ur Lena Andersons sagovärld.
Utställningen visas på Löfstad slott utanför Norrköping 14 juni–31 augusti 2025.
Presskontakt: Lovis Aaröe, kommunikatör, 013 - 23 03 03, lovis.aaroe@ostergotlandsmuseum.se
På Östergötlands museum i Linköping finns utställningar inom konst och kulturhistoria, en upplevelsemiljö för barnfamiljer, restaurang Charles Emils, museibutik och ateljé samt ett brett utbud av programaktiviteter. Huset rymmer även länskonstkonsulent, byggnadsvårdare, arkeologer, konservatorer, arkiv och bibliotek. Till Östergötlands museum hör också Löfstad slott utanför Norrköping, Sancta Birgitta Klostermuseum i Vadstena och flera museigårdar runt om i Östergötland.