2025-05-07 05:25Pressrelease

SwedenBIO lanserar uppdaterad branschstandard för ökad transparens vid kapitalanskaffning

Branschstandard vid kapitalanskaffning inom life scienceBranschstandard vid kapitalanskaffning inom life science

SwedenBIO publicerar idag en uppdaterad version av Branschstandard för informationsgivning vid kapitalanskaffning inom life science. Syftet är att tydliggöra vilken information som ett life science-bolag bör redogöra för i relation till nya investerare.  

En första version av branschstandarden introducerades i december 2020. I den uppdaterade version som lanseras idag finns en tydligare uppdelning mellan läkemedelsutvecklande bolag och medicinteknikföretag - två delar av branschen som har mycket gemensam men också vissa specifika förutsättningar som påverkar vad som är viktigt att kommunicera till investerare. 

– Förhoppningen är att branschstandarden nu är så enkel att följa att den blir det självklara ramverket att följa när man står inför en kapitalanskaffning. Det är naturligt att det finns stora osäkerheter i ett life science-bolag och många gånger finns inte svar på alla frågor, men standarden ger vägledning för att klargöra vad man faktiskt vet och vilka antaganden man gjort – en bra grogrund för att bygga förtroende både för enskilda bolag och för branschen som helhet, säger SwedenBIO:s vd Jessica Martinsson.   

Arbetet med att ta fram den uppdaterade branschstandarden har letts av SwedenBIO:s arbetsgrupp för finans, men även andra arbetsgrupper har varit involverade för att säkerställa att rekommendationerna blir relevanta och heltäckande. 

Den nya Branschstandarden finns att ladda ner här

Fakta
Branschstandarden tillämpas på frivillig grund och ska ses som en rekommendation som kompletterar den information som bolaget i samband med en kapitalanskaffning är skyldigt att lämna enligt gällande regelverk. 


About SwedenBIO

The industry association SwedenBIO works to promote a competitive life science sector in Sweden. We do this by facilitating effective networking between different industry players, building knowledge, and giving the sector a strong voice in public debate. Our 330+ member companies are active in pharmaceutical development, biotechnology, medical technology, and diagnostics, or are experts in areas such as business development, financing, intellectual property, and legal affairs.


Contacts

Jessica Martinsson
CEO & Director General
Jessica Martinsson
Afram Yakoub
Communications Manager
Afram Yakoub