Från och med 1 maj är det möjligt att förbeställa en världsunik flygplansanpassad kebabrulle från Schysst Käk till alla charteravgångar med Sveriges största researrangör Vings eget flygbolag Sunclass Airlines.
Schysst Käk är Nordens ledande livsmedelsbolag inom kebab och står bakom den nya helgfavoriten Hemmakebab som på kort tid blivit en storsäljare i dagligvaruhandeln. Med ett framgångsrikt samarbete tillsammans med Circle K tas nu steget från vägarna upp i luften.
— Snacka om att ta Hemmakebaben till nästa nivå! Nu kan alla ge flighten extra allt och luta sig tillbaka, sätta på lite schysst underhållning och hugga in i en riktigt grym kebabrulle. Det går inte att kicka igång semestern på ett bättre sätt, säger Amir Kheirmand, vd och grundare av Schysst Käk
Kebabrullen innehåller kycklingkebab, vitlökskebabsås, tomatsås, ost och kebabrullebröd och är specialutvecklad för att möta utmaningen med kabinens lufttryck och den låga fuktigheten som påverkar både luktsinnen och smaklökar.
—Vi vill alltid hålla superhög kvalitet på alla våra produkter. Att anpassa för flyg har varit en spännande resa, men hela teamet har gjort ett otroligt bra jobb och på kort tid har vi lyckats ta fram en Kycklingkebabrulle som smakar precis som den ska göra även om du är 10.000 meter uppe bland molnen, säger, Amir Kheirmand, vd och grundare av Schysst Käk
Flygbolaget Sunclass Airlines ingår i koncernen Nordic Leisure Travel Group som är Nordens ledande semesterföretag med researrangörerna Ving i Sverige och Norge, Globetrotter, Spies i Danmark och Tjäreborg i Finland.
—På Sunclass Airlines är vi alltid intresserade av nya spännande möjligheter som leder till att vi får nöjdare gäster och stärker uppfattningen av oss som ett modernt och innovativt flygbolag. Vi är därför väldigt glada över vårt nya unika samarbete med Schysst Käk, säger Tobias Ögren, Head of Inflight Product & Catering på Sunclass Airlines
Kebabrullen kommer att finnas på samtliga marknader och är tillgänglig att förbeställa för resenärer som flyger med Sunclass Airlines från och med 1 maj, servering startar 2 maj.
—Av erfarenhet vet vi att ju fler som beställer förbeställda måltider desto fler nöjda gäster får vi. Och då kebabrullen blir ett nytt tillskott av lättare måltider ombord tror vi att det har stor potential att locka ännu fler att förboka måltider till våra sommarflygningar då vi flyger kortare sträckor och ibland sena kvällsavgångar. Vi är båda aktörer som är starka inom familjesegmentet och jag är övertygad om att det här är en rätt som både stärker och kompletterar vårt redan populära måltidserbjudande, säger Tobias Ögren, Head of Inflight Product & Catering på Sunclass Airlines
Schysst käk är störst i Sverige på hemmakebab. Företaget är startat av Amir Kheirmand, vinnare av Sveriges Mästerkock. I sortimentet finns allt från olika typer av kebab, falafel och gyros till såser, olika bröd, pizzakit och tillbehör.
Schysst käks produkter produceras i Sverige och finns i kyldiskarna och online hos ICA, Coop, Hemköp, Willy:s, City Gross, Lidl, Costco, Mathem.se och Mat.se. I Norge säljs produkterna under varumärket Super Mønsj, i Finland under varumärket Super Safkaa och i Danmark under varumärket Super Kræs.