Полагайки началото на ново поколение електрически автомобили, Trafic, Estafette и Goelette преобръщат стандартите в сегмента като първите превозни средства на марката, отличаващи се с модулната архитектура, разработена от Ampere с концепцията за софтуерно дефинирано превозно средство (SDV).
Нов подход към автомобилния дизайн
Стандартно автомобилите се проектират въз основа на шаси и двигател с вътрешно горене или електрически силов агрегат. Впоследствие производителите добавят всички електрически характеристики и пакети с оборудване, необходими за различните функции и версии.
Този подход към автомобилния дизайн включва огромен брой електронни блокове за управление – до 80 на автомобил, което ограничава производителността и интеграцията на нови характеристики.
Възприемайки подход подобен на този при най-мощните компютри, Ampere базира своя нов SDV принцип на една платформа с централизирана софтуерна архитектура и свързана интелигентна операционна система за контрол, анализ и надграждане на автомобилните функции по бърз и надежден начин.
Високопроизводителните компютри работят като мозъка на автомобила, обработвайки данните, събрани от бордовите сензори и конкретно от системите за подпомагане на шофирането (ADAS), силовия агрегат, контрола на шасито и услугите за мултимедия/свързаност. Тези компютри могат да бъдат надграждани с нови функции за модернизиране на автомобила или удължаване на експлоатационния му живот, като се използва автомобилната операционна система или „CAR OS“, създадена от Ampere.
Проектиран и разработен от инженерите на Ampere, този революционен подход пренаписва съществуващите стандарти. Потребителите на Trafic, Estafette и Goelette ще бъда първите клиенти на Renault, които ще се възползват от тази технология.
Автомобил, персонализиран за всеки потребител
Бизнес потребителите ще могат да надграждат своя автомобил както биха направили със своя лаптоп или телефон, добавяйки нови функции в реално време през целия му експлоатационен живот. Ще могат да се предлагат персонализирани оферти, отразяващи действителната употреба и навици на шофиране за всяко лице.
Повече безопасност
По-голямата изчислителна мощ на архитектурата SDV ще направи възможно проследяването на износването на някои части в реално време и стартирането на дистанционна диагностика, за да се планират ремонти или да се предприемат директни коригиращи действия, когато е възможно.
Тази функция ще бъде особено полезна за мениджърите на автопаркове, позволявайки им да оптимизират разходите, времето за работа и наличността на превозните средства.
По-висока стойност
Възможността да се обновяват софтуерно дефинираните превозни средства ще подобри не само изживяването зад волана и на борда, но и на стойността на автомобила. Практически погледнато, това означава, че превозно средство на три или четири години ще губи по-малко от стойността си, тъй като ще бъде подобрено с нови функции. Това води до по-висока остатъчна стойност.
Този „антиейдж“ ефект е особено полезен за лекотоварните превозни средства. Освен това така се постига далеч по-дълъг експлоатационен живот и са обект на по-интензивна експлоатация от леките автомобили.
Разработени в партньорство с Flexis и произведени във Франция в завода на Renault в Сандувил, Trafic, Estafette и Goelette ще бъдат представени на 29 април 2025 г. на Изложението за търговски превозни средства в Бирмингам.
Renault, историческа марка за мобилност и пионер в областта на електромобилността в Европа, винаги е разработвала иновативни автомобили. Чрез стратегическия план „Renaulution“ Renault предприема амбициозна трансформация, генерираща стойност, преминавайки към по-конкурентна, балансирана и електрифицирана гама. Амбицията на марката е да олицетворява модерността и иновациите в технологиите, енергетиката и услугите за мобилност в автомобилната индустрия и извън нея.