– Vi är överlyckliga över det här. Vi har i många år försökt få ett SM-tecken, sa Ola Nordström som tillsammans med sina kollegor tog emot den prestigefyllda utmärkelsen Svensk Mästare under den festliga banketten som avslutade Kött- och Charkuteridagarna.
Domarnas motivering: ”Noggrannhet och kreativitet har skapat detta hantverk. Chilin smyger sig fram bakom krämig cheddarost. En värdig svensk mästare som levererar hetta och djup smak.”
SM-vinnare korade
Det svenska mästerskapet i charkuterier, Chark-SM, har återigen samlat Sveriges främsta charkuteriföretag. På årets bankettmiddag med runt 500 gäster på Slagthuset i Malmö, korades vinnarna i 18 olika klasser. Kött-och Charkuteridagar ägde rum den 17 till 18 oktober. Arrangörer är Kött och Charkuteriföretagen och tidskriften Kött & Chark.
Kontaktpersoner:
Chark-SM
Kommunikationsansvarig kött & charkuteriföretagen
Anna Hertzman Björnstad
076-3989882
anna.bjornstad@kcf.se
0763989882
Andersson & Tillman
Ola Nordström
070-665-7680
ola@anderson-tillman.se
För mer information och bilder se:
https://www.charksm.se/press/
Chark-SM - prestigefull tävling om Sveriges bästa charkuterier
Chark-SM är Sveriges största kvalitetstävling för charkuterier tillverkade i Sverige. Målet är att utse Sveriges bästa korvar, skinkor och andra charkuterier, samtidigt som tävlingen inspirerar företagen till innovation och produktutveckling.
Tävlingen genomförs vartannat år och i år tävlade mer än 500 produkter om Mästartitlarna. Produkternas kvalitet och smak bedöms i 18 klasser enligt tydliga kriterier av en kvalificerad jury beståendes av ett 40-tal domare. I varje klass koras en svensk mästare samt guld-, silver- och bronsmedaljör. Vinnarprodukterna erhåller medaljer som kan hjälpa konsumenter att hitta charkuterier av högsta kvalitet. Bedömningen gjordes under två intensiva dagar i september i nära samarbete med Högskolan i Kristianstad.