2025-03-17 12:56Pressmeddelande

Vernissage 22 mars

Gunnar Asplund på sitt kontor i slutet av 1920-talet.Gunnar Asplund på sitt kontor i slutet av 1920-talet.

KOMMANDE UTSTÄLLNINGAR

Gunnar Apslund 1885–1940

22 mars–3 maj i Salarna

Gunnar Asplund blev bara 55 år, men lyckades under sitt korta liv skapa några av vårt lands mest berömda byggnader från modern tid.

> Läs mer
> Pressbilder


Amin Zouiten - Grand Tour

22 mars–3 maj i Galleri Öst

I Grand Tour framträder hur seendet, från det sena 1600-talets hovmåleri till 1800-talets resefotografi, format och speglat föreställningar kring det främmande i relation till Nordafrika och den islamisk-arabiska världen.

> Läs mer
> Pressbilder


Johanna Karlin - Ett trevande efter det identiska

22 mars–3 maj i Galleri Väst

"Alldagliga föremål och material, hämtade från lantbrukets värld rör sig i ett gränsland mellan det välkända och det främmande."

> Läs mer
> Pressbilder


Anne Maria Udsen - PRECIOUS

22 mars–3 maj i Ateljén

"Naturens hjärtslag – dess viskningar, mysterier och sköra poesi – leder genom landskap av liv och förgängelse."

> Läs mer
> Pressbilder


Truncated Icosahedron – Site V

22 mars–12 april i Tengbomhallen

Inger Bergström och Lotte Nilsson Välimaa har i samarbete med Sven Blume skapat en monumental “soft sculpture” i rörelse, ett omslutande ljudverk och ett fördolt videoföremål.

> Läs mer
> Pressbilder

 



Om Konstakademien

Konstakademien är den äldsta av Sveriges kungliga, nationella akademier, grundad år 1735. Akademien bedriver en verksamhet med utställningar, program, kafé, stipendier och samverkansprojekt.