Regeringens förslag om att kunna återkalla upp till 180 000 permanenta uppehållstillstånd har mötts av kritik från jurister, universitet och myndigheter. Kritikerna anser bland annat att förslaget strider mot grundlagen, internationell rätt och Barnkonventionen, samt utgör en stor rättsosäkerhet.
Debatten har aktualiserat kritik också mot att ökade beviskrav ställs på den/de som söker permanent uppehållstillstånd i Sverige.
En av dem som berörs är konstnären Alqumit Alhamad, som genom Konstakademien år 2024 tilldelades ett stipendium för unga konstnärer ur Vera och Göran Agnekils Stipendiestiftelse. Vid Konstakademiens Högtidssammankomst 2025 mottog han diplomet ur H.E. Riksmarskalken Fredrik Wersälls hand.
Alqumit Alhamad bor och verkar i Sverige sedan 2017, och är en av många som nu fått avslag på ansökan om permanent uppehållstillstånd. Som skäl för beslutet anför Migrationsverket att han inte kan påvisa regelbunden inkomst från en fast arbetsgivare.
Konstakademien vill uppmärksamma Alqumit Alhamads och andra konstnärers situation i detta sammanhang. Konstakademien var vid sin tillkomst 1735 helt beroende av kompetens från utländska konstnärer, permanent bosatta i Sverige.
Då som nu fanns för konstnärer ytterst få anställningar att få. De allra flesta försörjer sig genom frilansarbete av olika slag; försäljning av konstnärliga verk, utställningar, undervisning och gestaltningsuppdrag inom till exempel offentlig konst.
Men att idag, som Alqumit Alhamad, ha en över året utslagen betydligt högre månadsinkomst än den som krävs saknar betydelse. Regelverket i sig, gör det närmast omöjligt för konstnärer att beviljas permanent uppehållstillstånd i Sverige.
Konstakademien är den äldsta av Sveriges kungliga, nationella akademier, grundad år 1735. Akademien bedriver en verksamhet med utställningar, program, kafé och samverkansprojekt.