Den 1 september 2022 höll president Kassym-Jomart Tokayev sitt tal till nationen som primärt fokuserade på den socioekonomiska utvecklingen av Republiken Kazakstan. Talet inkluderade även ett flertal viktiga initiativ angående det kommande president- och parlamentsvalet. Senaste gången presidenten höll sitt tal till nationen var i mars 2022, under vilken han presenterade ett nytt program för politiska reformer och flera socioekonomiska åtgärder.
Några av de viktigaste initiativen som president Tokayev tillkännagav
Om val och presidentperioden
Ett extra presidentval kommer att hållas i höst eftersom statschefen behöver ett nytt mandat av folket.
Tokayev rekommenderade att presidentens mandatperiod ska begränsas till sju år. Omval ska vara förbjudet. Dessa ändringar ska ses över och röstas om av parlamentet efter presidentvalet.
Vidare krävde Tokayev att valen till Mazhilis (parlamentets underhus) och Maslikhats (lokala representativa organ) ska hållas under första halvåret 2023 om alla relevanta lagar i uppföljningen av de konstitutionella ändringar som godkändes genom en nationell folkomröstning den 5 juni antas i slutet av 2022.
Inom ramen för den politiska moderniseringen i vårt land intar utvecklingen av parlamentarismen en central plats. Det kommande valet kommer att visa upp resultaten av reformer i Nya Kazakstan för att förenkla och underlätta processen för registrering av politiska partier och det förnyade engagemanget för pluralism. Presidenten hoppas och förväntar sig att se många fler partier vid parlamentsvalet under första halvåret 2023.
Om socioekonomisk utveckling
President Tokayev uppgav att “vi kommer radikalt förändra förhållandet mellan medborgare–näringsliv–stat. Först och främst tillhandahåller staten lika möjligheter för alla och säkerställer rättvisa.”
Prioriteringarna för den nya ekonomiska kursen kommer vara att:
- Stimulera privata entreprenörsinitiativ, avvika från statskapitalism och överdrivet statligt ingripande i ekonomin.
- Utveckling av konkurrens, tillhandahållande av lika möjligheter för alla.
- Försäkra en rättvis fördelning av nationalinkomsten.
Minimilönen ska höjas från 60 000 till 70 000 tenge. Detta kommer direkt påverka inkomsterna för 1,8 miljoner medborgare.
En ny “nationell fond för barn” kommer från 1 januari 2024 avsätta 50% av riksfondens årliga placeringsinkomst till särskilda sparkonton för barn tills de fyller 18 år. Vid uppnående av denna ålder kommer de ackumulerade beloppen att användas för att köpa bostad och/eller finansiera utbildning.
Statens ingripande i prissättningen kommer att fasas ut. Undantaget kommer vara marknader ej utsatta för konkurrens – monopolistens tariffer förblir under sträng kontroll för att skydda medborgarna från orättvis prissättning.
Visum för högutbildade utlänningar och betydande investerare kommer förenklas och göras mer tillgängliga.
Begreppet “konglomerat” bör definieras på lagstiftningsnivå.
Kazakstan kommer utveckla ett 3-årigt vattenutvecklingsprojekt.
En ny lag “om offentlig upphandling” bör antas.
Effektiva metoder måste identifieras för en öppen och snabb tilldelning av mark till entreprenörer. Det bör utvecklas före årets slut.
Beslutsamma åtgärder krävs för att i framtiden förhindra import av bilar via illegala kanaler.
Om rättsstatsreformer
Rättsväsendets oberoende ska stärkas genom att systematiskt minska det administrativa och statliga trycket på rättsväsendet, främst genom att reformera Högsta Domstolen och öka dess makt över domstolsprövningen.
Det bör införas en metod för att selektion av domare till Högsta Domstolen ska ske genom val. För att detta ska genomföras måste presidenten förse senaten med alternativ, vilket innebär minst två kandidater till en position.
Om januarihändelserna
Presidenten tillkännagav engångsamnesti för dem som dömts för att ha deltagit i våldsamma handlingar och brott under händelserna i januari, förutom hjärnorna bakom dem samt de som står anklagade för statsförräderi, terrorism, extremism och tortyr. Dessa extremt allvarliga brott kommer även fortsättningsvis prövas i domstol.
Presidenten meddelade också att ekonomiska kompensationer kommer betalas ut till de behövande familjerna till dem som dog i oroligheterna i januari.
Om skattereformen
För att återställa skatteregleringen kommer en ny skattelag att utarbetas under 2023. Dess mest problematiska aspekt – skatteförvaltningen – behöver uppdateras helt och hållet. Det är nödvändigt att säkerställa en fullständig digitalisering av skattekontrollen, vilket eliminerar all fysisk interaktion.
Som en del av skattereformen bör man överväga att införa en så kallad “lyxskatt”. Det kommer att gälla vid köp av dyra fastigheter och fordon. Det kommer inte påverka medelklassen.
Om den suveräna förmögenhetsfonden “Samruk-Kazyna”
Samruk-Kazyna fonden ska omvandlas till att innehålla en investerare som endast äger en majoritetsandel som är tillräcklig för att kontrollera nyckelsektorer i ekonomin. Andra tillgångar och andelar i fonden kommer att privatiseras, bland annat genom “People’s IPO”, vilket är en mekanism som är utformad för att hjälpa intresserade medborgare att köpa aktier i framgångsrika statsägda företag.
Ineffektiva utgifter för National Fund, en statlig enhet som bygger på Norges oljefond och samlar en andel av landets vinster från mineralprospektering, kommer stoppas. Fondens resurser bör användas för att utveckla nödvändig infrastruktur och finansiera projekt som är av betydelse för landet.
President Tokayev föreslog att hälften av den nationella fondens årliga investeringsintäkter ständigt ska kanaliseras till individuellt tilldelade konton för varje barn i Kazakstan fram till hans eller hennes 18-årsjubileum så att han eller hon sedan kan använda dem för att finansiera studier eller förbättra levnadsvillkoren.
Om Kazakstans transitpotential
Öka transitkapaciteten i landet – Kazakstan måste bli ett transportnav av global betydelse.
KTZ (Kazakhstan Railway Company) ska omorganiseras till ett fullfjädrat transit- och logistikföretag.
Förbättra minst 95% av de lokala vägarna till 2025.
Om hälsa och utbildning
Medicinska och feldsher-obsteriska stationer ska byggas ut och vara fullt utrustade i 650 byar inom två år. Staten kommer ge tillgång till primärvård för mer än en miljon medborgare.
Lärare kommer spela en avgörande roll för att bygga ett rättvist Kazakstan. Det är viktigt att stärka undervisningen i naturvetenskap, matematik och det engelska språket på gymnasiet. Samtidigt betonade presidenten den fortsatta betydelsen av att skolelever i Kazakstan studerar både kazakiska och ryska språk eftersom kunskaper i båda språken gör det möjligt för dem att “stå stadigt på båda fötterna”.
Om regeringens decentralisering
I det fortsatta arbetet med att minska centrala befogenheter kommer enskilda ministrars roll i regeringens beslutsfattande och tillhandahållande av offentliga tjänster att utökas.
De lokala och regionala myndigheternas auktoritet ska stärkas.
The Embassy of the Republic of Kazakhstan in the Kingdom of Sweden and in the Kingdom of Denmark was opened on March 8, 2014 by direct decree of the President of the Republic of Kazakhstan with a view to strengthening diplomatic relations. The site is introduced to keep the wide public informed on activity of the diplomatic mission in Sweden, and to provide information support for the citizens of Kazakhstan who live in Sweden and foreigners who are going to visit Kazakhstan as tourists or businessmen.