Filterlös pophumor som är lika skruvad som rolig väntar när två av Sveriges främsta underhållare slår sina påsar ihop. Björn Rosenström möter Thomas Järvheden i en vrickad dubbelkonsert som utlovar en musikalisk humorkväll där inget lämnas åt slumpen. Under namnet ”Björn & Järv” ger de sig ut på en turné fylld av skratt, allsång och fullt ställ.
Björn & Järv är humor-duon som lovar en upplevelse utöver det vanliga. Det var bara en tidsfråga innan de två vildaste djuren i underhållningsbranschen skulle slå sina påsar ihop och resultatet blev en rejäl frisk fläkt som kan blåsa bort även den blötaste av PK-filtar.
Publiken får vara beredda på en blandning av högt och lågt, skruvat och oväntat – allt med humor som inte stannar ovanför midjan. Med dråpliga texter och en extraordinär känsla för det absurda tar duon med besökarna från feelgood och allsång till chockerande textrader på ett ögonblick.
– Det här är chansen att visa att humor och musik kan vara rå, absurd och jävligt rolig utan att vara tillrättalagd. Vi ser fram emot att möta fansen live och skapa kaos tillsammans – håll i er, säger Björn Rosenström.
– Precis som med björnar och järvar så frodas humor bäst i naturligt och fritt tillstånd, utan gränser och vakter, säger Thomas Järvheden.
Genom att blanda sina största hits med nya upptåg levererar Järvheden och Rosenström en kväll fylld av både igenkännande skratt och totala haksläpp. Det är bara att hålla i hatten och dras med i en show där allsång inte bara är en möjlighet, utan en garanti.
Om Thomas Järvheden Thomas Järvheden är en av Sveriges mest mångsidiga underhållare – prisbelönt ståuppkomiker, musikalsångare och låtskrivare. Med hits som ”Pappas pung”, ”Idioter” och ”Fredag” har han gång på gång bevisat att hans humor saknar gränser och att han har en unik förmåga att kombinera musikalitet med vassa komiska poänger. Han har byggt sin stora publikbas genom att våga vara otillrättalagd i en bransch där många känt sig tvungna att anpassa sig.
Om Björn Rosenström Med klassiker som ”Pojkarna som busar”, ”Lurad” och ”Sockiplast” har Björn Rosenström fått generationer att skratta – ibland lite för högt. Hans musik kännetecknas av träffsäkra iakttagelser blandat med rå humor och en osviklig känsla för det absurda. Rosenström, som i grunden är utbildad jurist, har byggt en enorm kultstatus helt utanför mainstream-systemet, vilket gjort honom till en av landets mest bokade liveartister.
Turnéplan:
4 juli - Filmstudion - Göteborg
5 juli - Stadsparken - Örebro
18 juli - Scen på Bônn - Hamburgsund
22 juli - Badholmen - Oskarshamn
14 aug - Stadsträgården - Lidköping
21 aug - Carlsson på kajen - Västerås
22 aug - Skansen - Stockholm
28 aug - Folkets park - Nävekvarn
4 sep - Parksnäckan - Uppsala
25 sep - Saluhallen - Motala
Biljetterna släpps på fredag den 13 mars kl.10.00 på Kulturaktiebolaget.se
Gul PR arbetar med stora och små bokförlag, artister, turnéer, filmer, samt företag och profiler.