Hennes tre tidigare böcker i succéserien om närpoliserna i jämtländska Gäddede har sålt i över 125 000 exemplar. Efter att ha utkämpat en kamp mot bröstcancer är Solveig Vidarsdotter nu tillbaka med den fjärde delen, Skamklädnad. Här skildras en glesbygd där ondskan lurar under den glittrande högsommarytan.
– Med Skamklädnad vill jag slå hål på myten om glesbygden som en oskyldig idyll där tiden står stilla. Ondskan finns överallt, även i norra Jämtland, och människor här är precis lika kapabla till manipulation och grova brott som någon annanstans. Men mitt i mörkret och de våldsamma uppgörelserna vill jag också förmedla ljuset – att det faktiskt finns en väg mot försoning och att även de svåraste gåtor till slut kan få sina svar, säger Solveig Vidarsdotter.
Tidigt en julimorgon blir tjugoettårige Alexander brutalt attackerad vid fiskodlingen där han jobbar. Någon timme senare hittas han död av sin morfar. I kölvattnet av mordet på Alexander uppstår svåra slitningar mellan de efterlevande i hans familj och grannfamiljen Malm, vilka redan tidigare haft en ansträngd relation.
Närpoliserna Erland Skogmo och Ingrid Kvarnberg är de första på plats. Kvarnberg är gravid och kämpar samtidigt med oron för sin särbo, renskötaren Nils Varra, som lider av psykisk ohälsa. Hon balanserar på randen av vad hon orkar när jakten på mördaren tar fart. Samtidigt blir den pressade situationen livsfarlig för kollegan Skogmo. När utredningen intensifieras utökas teamet, och med gemensamma krafter närmar de sig svaret på vem som är skyldig och varför. Men de tvingas gå försiktigt fram – ett enda misstag kan innebära skillnaden mellan liv och död.
Skamklädnad är den fjärde fristående delen i Solveig Vidarsdotters serie om närpoliserna i Gäddede. Boken tar läsaren från de prunkande hagarna och de kristallklara sjöarna upp till kalvmärkningen på Munsfjället. Det är en berättelse om dysfunktionella relationer och manipulation, men också om hoppet om försoning.
Så erfor han en stöt i buken. Den skarpa smärtan överrumplade honom. Han hann inte mer än lägga handen på magens vänstra sida, så kom nästa attack. En hård smäll i den vänstra tinningen. Huvan på jackan skymde sikten och han insåg förvånat att han stod helt stilla, han förmådde inte ens springa. Alexander segnade ihop på stigen – i gruset – och en fuktig värme spred sig. Vem ville honom illa?
– ur boken.
Solveig Vidarsdotter är född i Jämtland 1971. I dag bor hon utanför Skövde och arbetar som sångpedagog och författare. 2013 debuterade hon med Isvittring, den första boken i serien om poliserna Ingrid Kvarnberg och Erland Skogmo i Gäddede i Jämtland. 2017 kom uppföljaren Nässelvrede, som följdes av Rävlystnad 2019.
Skamklädnad släpps den 18 juni och ges ut av Lind & Co.
Gul PR arbetar med stora och små bokförlag, artister, turnéer, filmer, samt företag och profiler.