2025-03-26 09:00Pressmeddelande

Rafael Edholm och Björn Olofsson sätter legenden om Svarta björn i fokus i ny romansatsning

Svarta Björn

Skådespelaren och regissören Rafael Edholm och författaren Björn Olofsson har tidigare samarbetat som manusförfattare. Nu släpper de den historiska romanen Svarta björn, baserad på en ung norsk kokerska vid Malmbanans bygge i slutet av 1800-talet. Hon har förblivit en legend i både Norrbotten och Norge, men trots sin berömmelse har hennes verkliga identitet förblivit ett mysterium. Romanen är en berättelse om mod, överlevnad och drömmar vid en avgörande tidpunkt i historien.

– Att arbeta med Björn känns som en naturlig förlängning av vår långvariga vänskap. Vår gemensamma passion för historia och berättande har gjort den här romanen extra speciell för oss båda. Att nu göra min romandebut tillsammans med honom och ge liv åt den här historien känns riktigt spännande, säger Rafael Edholm.

Året är 1898, och mellan de arktiska fjällen byggs järnvägen som ska förena Kiruna med världen. Mitt i snöstormar och andra faror anländer Anna, en gåtfull kvinna från Norge, till rallarlag 52. Den unge samen Urbi ger henne namnet Svarta björn, på grund av hennes atletiska styrka, svarta hår och mörka ögon. Det är ett namn som snart sprids längs järnvägen, fyllt av mystik och beundran.

Bland slit och svett, där ett kamratskap för allas överlevnad byggs och konflikter uppstår, växer en oväntad passion fram mellan Svarta björn och rallaren Sörmlands-Viktor.

Svarta björn tar med läsaren på ett äventyr i en kritisk punkt i historien. Det här är en berättelse om mod, överlevnad och att våga följa sina drömmar.

– Precis som många har gjort tidigare, har vi grävt i Svarta björns historia, men informationen är knapp och hon förblir en gåta. I vår roman utforskar vi vad som drev henne, vad hon flydde från och varför. Genom att förena historiska händelser med fiktion vill vi ge en röst åt de människor som byggde Malmbanan – arbetarna och rallarna, säger Björn Olofsson. 

Någonstans djupt inom sig ville hon det, bara få lägga sig ner och somna ifrån allt elände. Men det var det sista hon fick göra. Inte ens fast den unga kockan med den surmulna blicken varnat henne och sagt att detta var helvetet på jorden. Men helvetet visste hon precis vart det låg. Det var den plats hon just lämnat bakom sig och hon ville inte tro att det fanns ett till. Men samtidigt visste hon att de mörkaste platser även kunde rymma det vackraste ljus. En saknandets klo grep om hennes inre så pass att hon knäade under ett par tunga andetag innan hon resolut ställde sig upp igen och fortsatte med långa bestämda steg.

– ur boken.

Rafael Edholm började sin karriär som 17-åring på Kungliga Dramatiska Teaterns scen, och det blev startskottet för en karriär som både modell, skådespelare och regissör. Vid sidan om yrkeslivet har kärleken till Arktis alltid varit stark. Som flugfiskare, jägare och ambassadör för Överkalix är Rafael djupt rotad i de norrländska vidderna och deras människor. Han har en passion för att skapa berättelser – oavsett om det är bakom kameran, framför den eller med pennan i hand, har han alltid nya historier att berätta

Björn Olofsson är en författare från Kiruna. Han har bland annat skrivit romanserien Kalla fall Nordkalotten tillsammans med sin fru Anna-Karin Olofsson. Utöver sitt författarskap har Björn en bakgrund som filmmanusförfattare och har även arbetat med flera ljudböcker. Han har skrivit manus till filmerna Babas bilar (2006) och Mörkt vatten (2012) tillsammans med Rafael Edholm. 

 

Svarta björn släpps den 23 april och ges ut av Bazar förlag.

 


Om Gul PR

Gul PR arbetar med stora och små bokförlag, artister, turnéer, filmer, samt företag och profiler.


Kontaktpersoner

Vilhelm Hanzén
Presskontakt
Vilhelm Hanzén
Liv Forsting
Presskontakt
Liv Forsting