Måltidsakademien har utsett årets Svenska Måltidslitteratur 2023. Peter och Carina Nordins bok Matlängtan – Vår resa till det italienska livet vann priset för “Årets mest passionerade måltidslitteratur”.
Följande jurymotivering låg till grund för priset:
”När Peter och Carina förklarar sin kärlek till det italienska köket och till varandra kan man inte annat än att ryckas med, och hänföras av denna vackra bok. Risken är att man blir lika besatt av tanken på råvarornas innersta väsen. Men det kan det vara värt”.
– Det känns underbart att få ett pris efter fem års arbete med kokboken. Jag och Carina tackar juryn å det ödmjukaste, som var eniga i beslutet att utnämna vår kokbok. Vi tackar också bokens fantastiska team och förlag.
Peter och Carina Nordin drev under 30 år den välkända Restaurang Prinsen i Stockholm och byggde parallellt upp en större koncern med fjorton prisade restauranger runt om i stan. År 2016 gjorde de ett lappkast i livet, lämnade allt och flyttade till Italien. Längtan efter god mat och naturnära råvaror fick dem att våga ta steget. I kokboken Matlängtan – Vår resa till det italienska livet bjuder de in läsaren på en passionerad resa till det italienska köket med en touch av Skandinavien.
Boken är formgiven av Nikko Amandonico och bilderna är fotograferade av Joachim Lundgren. Boken ges ut av Own Your Book.
Ceremonin handhades av:
Karsten Thurfjell, producent och redaktör på Sveriges Radios kulturredaktion, skribent inom vin, mat och konst och ledamot av Gastronomiska Akademiens och dess ständige sekreterare. Ledamot av Måltidsakademien.
Carl Jan Granqvist, professor emeritus i matkonst vid Norsk Hotellhögskola i Stavanger Universitet, Fil. Dr. i Måltidskunskap vid Campus Grythyttan/Örebro Universitet, och ledamot av Gastronomiska Akademien ledamot av Måltidsakademien.
Christina Möller, Hedersdoktor FD hc, vid Uppsala universitet och adjungerad ledamot av Måltidsakademien och dess ordförande.
Gul PR arbetar med stora och små bokförlag, artister, turnéer, filmer, samt företag och profiler.