2026-08-13 07:00Pressmeddelande

Jakob Norrgård från KAJ debuterar med rimmande bilderbok om idéer och tokiga infall

Gnistan

Var kommer alla idéer ifrån egentligen? Från idéfabriken Gnistan förstås!

På idéfabriken jobbar Gnistorna hårt bland transportband, blinkande maskiner och flakballonger. Uppdraget är lika enkelt som viktigt: rätt idé ska hamna hos rätt person.

Men en dag går allting på tok. Gnistan Nycke kraschar med sin idéleverans och idéerna sprids huller om buller över stan. Bilmekanikern börjar måla tavlor. Operadivan får en vild lust att bygga trädkojor. Brandkåren rycker ut för att vattna pelargoner. Och märkligt nog verkar alla ganska nöjda med eländet.

I september debuterar Jakob Norrgård från humorgruppen KAJ som barnboksförfattare med Gnistan eller trubbel i idéfabriken, en bilderbok på rim för 3–6-åringar, tillsammans med illustratören Lotta Fors.

Idén till boken kom från Lotta Fors för flera år sedan. Norrgård nappade direkt.

– Idén med idéfabriken, eller gnistan till Gnistan, kom från Lotta och jag gick igång på den direkt. Idéer är ju det jag jobbar med på alla fronter. Jag gillar verkligen tanken på saker som går helt fel men ändå blir så rätt, säger Jakob Norrgård.

Att hans första barnbok blev en bok på rim är ingen större överraskning. Rimmen har följt honom sedan långt före KAJ och Bara bada bastu. Hemma fanns det gott om förebilder. Hans mamma brukade spontant hitta på nya texter till låtarna på radion, gärna om Jakob själv. Morfar hade sin egen metod när han lade patiens: varje kort skulle få ett rim.

– Det var ”åttan på pottan, damen på gamen” och så vidare. Och om jag gnällde över att jag inte orkade gå på fotbollsträningen kunde mamma brista ut i en improviserad sång om sin mesiga lilla pojk till låten som råkade spela på radion. Jag förstod nog väldigt tidigt att det där var något jag också ville hålla på med.

Arbetet med Gnistan började redan innan KAJ:s stora genombrott. Men segern i Melodifestivalen skruvade upp tempot och idéfabriken fick snällt stiga tillbaka och vänta på sin tur. Nu har Norrgård hunnit rimma färdigt.

– Under de senaste åren har jag verkligen insett vad jag tycker allra mest om med det här jobbet. Att få sitta och skriva roliga låtar och rim. Det finns en så bra energi i skapandet.

Busiga trubbelmakare

För Lotta Fors började tankarna på idéfabriken för fyra år sedan, när diskussionen om AI och kreativitet tog fart.

– Folk var helt galna av allt nytt man plötsligt kunde skapa med AI. Jag började fundera på själva grundidéerna. Var kommer de ifrån? De måste ju börja någonstans, hos någon människa. På den vägen hittade jag fram till idéfabriken, säger Lotta Fors.

I Fors illustrationer har Gnistan vuxit fram till en egen liten värld med käcka overaller, kontrollrum och plingande maskiner. 

– Jag funderade länge på olika musor och idémakare, men det var Jakob som till slut kom på Nycke, fabriksmiljön och Gnistorna. De blev väldigt sympatiska figurer, lite busiga också. Och Nycke är ju en riktig trubbelmakare, säger Fors.

Tillbaka på idéfabriken får Nyckes missöde oväntade följder. Från och med nu ska alla få prova något nytt då och då. Och den nya ordningen sammanfattas förstås bäst på rim:

Från och med nu är det fritt fram att klanta
Inget blir bra av det allt för pedanta
Av alla idéer är denna din bästa
Och oavsett Nycke, är det roligt att testa!

Jakob Norrgård är skådespelare, musiker och medlem i humorgruppen KAJ. Gnistan eller trubbel i idéfabriken är hans första barnbok.

Lotta Fors är illustratör och grafisk designer och har illustrerat barnböcker på både svenska och finska.

Gnistan eller trubbel i idéfabriken utkommer den 7 september 2026 på Schildts & Söderströms. 

Författarna besöker Stockholmsbild finns tillgängliga för intervjuer i september.


Om Gul PR

Gul PR arbetar med stora och små bokförlag, artister, turnéer, filmer, samt företag och profiler.


Kontaktpersoner

Vilhelm Hanzén
Presskontakt
Vilhelm Hanzén