2024-08-05 09:00Pressmeddelande

Festival går till sjöss för att rädda bokhandel

Mats Jonsson och Tove Alsterdal Mats Jonsson och Tove Alsterdal

I slutet av augusti arrangerar författarna Tove Alsterdal och Mats Jonsson en litteraturkryssning i Ådalen och Höga Kusten.
Allt för att bidra till att rädda bokhandeln kvar i Kramfors.
– Vi vill inte ens föreställa oss ett Ådalen utan bokhandel, säger Tove Alsterdal. 

I höstas tvingades bokhandlarparet Jörgen och Magdalena Desén att lägga ner den ena av sina butiker, den i Sollefteå. Tanken var att satsa helhjärtat på Kramfors, där man har utvecklat verksamheten med café och en mängd evenemang, men när Jörgen Desén råkade ut för en svår trafikolycka i vintras kullkastades allt.

– Trots larmrapporter om minskat läsande och konkurrensen från näthandeln har de lyckats driva bokhandel i en liten ort med stor utflyttning, säger Mats Jonsson. Jag är rädd att vi inte förstår vad det betyder för ett levande samhälle, för läsandet och litteraturen, innan det är för sent.

De två författarna som båda skriver från trakten arrangerade förra året Ådalens Litteraturfestival på Sandslån utanför Kramfors, en stor succé med över 1000 besökare och en lång rad stora författarnamn. I år var tanken att ta paus, när bokhandelns kris kom emellan och tanken väcktes om en "stödgala" på Ångermanälven. 

- Det har varit rörande att se hur kunder och besökare slutit upp efter olyckan, genom att köpa extra många böcker och till och med jobba gratis i butiken, säger Mats Jonsson. Nu gör vi den här kryssningen som stöd från oss författare, både för att dra in pengar och hålla litteraturlivet levande i trakten.

Kryssningen med M/S Ådalen III sker på kvällen den 29 augusti och blir en fyratimmarstur med mat ombord, från Kramforsviken och ut till Höga Kusten. På författarscenen samtalar Tove Alsterdal och Mats Jonsson med kända deckarförfattarna Johan Theorin och Ninni Schulman, samt Ulrika Lagerlöf som står bakom hyllade romanen Hjortronmyren, en skildring av det hårda skogsarbetet ur en 17-årig flickas perspektiv som sålts till sju länder. Arrangörerna arbetar ideellt, författarna tar inte ut arvoden och överskottet går oavkortat till Kramfors bokhandel.

- Vi hoppas att många vill komma med ombord och hylla litteraturen, läsandet och den lokala bokhandeln, säger Tove Alsterdal, förutom att glida fram i det vackra landskapet i sensommarskymning, förstås.

Pressbilder och mer information på www.adalenslitteraturfestival.se

Kontakt:
Vilhelm Hanzén, Gul PR
0736-90 74 09 eller vilhelm@gulpr.se

Tove Alsterdal
070-5491409 eller tove@alsterdal.nu

Mats Jonsson
omringaren@hotmail.com

Kramfors Bokhandel
Magdalena Desén
0612-14040 eller info@kramforsbokhandel.se

 


Om Gul PR

Gul PR arbetar med stora och små bokförlag, artister, turnéer, filmer, samt företag och profiler.


Kontaktpersoner

Vilhelm Hanzén
Presskontakt
Vilhelm Hanzén