I helgen hade Björn Rosenström och Thomas Järvheden turnépremiär i Kungälv. Den fantastiska publikresponsen gav en tydlig fingervisning om vad som väntar under sommaren.
– Det är sån galen respons på det här i sommar och så jäkla roligt. Jag älskar att få åka ut med Björn, säger Thomas Järvheden.
Intresset fortsätter att växa runt om i landet. Västerås har redan sålt slut och öppnat upp för fler biljetter. I Motala har arrangören tvingats flytta konserten till en större lokal. Samtidigt börjar biljetterna sina i flera städer, däribland Stockholm och Uppsala.
Men turnén stannar inte där.
Fredagen den 5 juni släpper duon den första av två egenskrivna låtar tillsammans. Bägge låtarna behandlar olika sidor av vänskap.
– Jag håller mig mest för mig själv och brukar oftast tacka nej till samarbeten med andra artister. Men när Thomas hörde av sig kändes det klockrent direkt, säger Björn Rosenström. Efter första konsertkvällen tillsammans blev det ännu tydligare vilken bra combo vi är och vilken rolig sommar vi har att se fram emot!
Nästa vecka väntar dessutom ytterligare en nyhet när duon presenterar en ny bokning på en festival utanför Sveriges gränser.
TURNÉPLAN 2026
13 juni – Jättendal, Piren i Mellanfjärden
3 juli – Örebro, Stadsparken
18 juli – Hamburgsund, Scen på Bônn
22 juli – Oskarshamn, Badholmen
14 augusti – Lidköping, Stadsträdgården
21 augusti – Västerås, Carlsson på Kajen (fler biljetter släppta)
22 augusti – Stockholm, Skansen (fåtal biljetter kvar)
29 augusti – Nävekvarn, Folkets Park
4 september – Uppsala, Parksnäckan (fåtal biljetter kvar)
24 september – Göteborg, Filmstudion (nytt datum)
25 september – Motala, Lokverkstan (flyttad till större lokal)
Gul PR arbetar med stora och små bokförlag, artister, turnéer, filmer, samt företag och profiler.