2019-10-29 09:21Pressmeddelande

​Kundpsykologi – om konsten att bemöta människor!

null

Pålästa, medvetna och ständigt uppkopplade kunder ändrar dagens arena. Kräsna kunder som lätt kan knappa hem en vara i sin mobil eller hitta information på nätet kräver mer än förr. Nya kundbeteenden påverkar alla branscher. Dagens viktigaste ord i alla verksamheter stavas kundupplevelse. Levererat från människa till människa.

Det var budskapet till de drygt 150 personerna som samlats i salongen på Blå Forell för att få lära sig mer om hur man bemöter olika kundtyper. I publiken fanns handlare, frisörer och restauranganställda, men även gymnasieelever, kommunanställda och representanter från övrigt näringsliv. Alla som på något sätt möter kunder, gäster eller besökare hade något att hämta ur föreläsningen.

Arrangör var Gällivare Handel, som via Stiftelsen Köpmannaförbundet sökt och fått medel för att utbilda sina medlemmar. Men föreningens styrelse såg en möjlighet att bjuda in brett, då alla branscher och verksamheter i Gällivare har nytta av att ständigt förbättra sitt kundbemötande. För att växla upp pengarna så bjöd man in Företagarna Gällivare som stod för fikat under kvällen.

- Alla vinner på att människor får rätt och bra bemötande, oavsett om det är i butiken, på bilverkstan, på turistbyrån eller i entrén på badhuset. Därför är vi glada över att ha kunnat dela med oss när vi fick möjlighet att anlita ett proffs inom ämnet, säger Mikael Isaksson, ordförande för Gällivare Handel.

föreläsning

Valet av föreläsare, Susanne Einhorn, var ganska lätt. Susanne är beteendevetare och säljexpert som brinner för det lyckade kundmötet. Hon har mer än 25 års erfarenhet av att utbilda inom retail har bland annat säljtränat fram fyra vinnare av ”Årets Butikssäljare” som delas ut vid den årliga Retail Awards-galan. Även i Gällivare lyckades hon inspirera åhörarna. Maria Mellin, som driver Hälsokraft, fick med sig nya lärdomar från kvällen.

- Det är så viktigt att få kunskaper om hur jag kan bemöta kunden på rätt sätt, då alla är olika och har olika köpbeteenden. Nöjd kund, nöjd Maria, säger hon.

Föreläsningen är den första delen av två inom projektet som Gällivare Handel fått beviljat. Nästa del kommer äga rum efter årsskiftet, men tema och föreläsare är ännu inte bestämt.

- Vi kommer stämma av med medlemmarna vilka önskemål och utvecklingsområden man har, hälsar Mikael Isaksson.

Foto: Jana Giterman / www.rjfoto.se

En arktisk småstad i världsklass

Gnistrande vinter, ljusa sommarnätter, tio minuter till allt. Gällivare ligger vackert inbäddat i ett enastående landskap 10 mil norr om polcirkeln. I kommunen bor ca 18 000 människor med närhet till arbete, service och natur. Här finns länsdelssjukhus, väl utbyggd barnomsorg, bra skolor, ett rikt föreningsliv och varierat kulturutbud. Vildmarken ger stora möjligheter till fritid och upplevelser utöver det vanliga, året runt. Från norrbottenskusten till Gällivare tar det ett par timmar med tåg eller bil och lite drygt det från Stockholm med dagliga flygförbindelser.

Här finns en differentierad företagsamhet med gruvnäring av världsklass som huvudsaklig basnäring. Just nu bygger vi nya Gällivare i takt med att områden i Malmberget avvecklas. Tidernas största samhällsomvandling till följd av gruvnäringens fortsatta expansion. 250 000 nya kvadratmeter av bostäder, kommunala verksamheter och kommersiella lokaler ska byggas under de närmaste 15 åren. 


Om Gällivare kommun

Gnistrande vinter, ljusa sommarnätter, tio minuter till allt. Gällivare ligger vackert inbäddat i ett enastående landskap 10 mil norr om polcirkeln. I kommunen bor ca 18 000 människor med närhet till arbete, service och natur. Här finns länsdelssjukhus, väl utbyggd barnomsorg, bra skolor, ett rikt föreningsliv och varierat kulturutbud. Vildmarken ger stora möjligheter till fritid och upplevelser utöver det vanliga, året runt. Från norrbottenskusten till Gällivare tar det ett par timmar med tåg eller bil och lite drygt det från Stockholm med dagliga flygförbindelser. Här finns en differentierad företagsamhet med gruvnäring av världsklass som huvudsaklig basnäring. Just nu bygger vi nya Gällivare i takt med att områden i Malmberget avvecklas. Tidernas största samhällsomvandling till följd av gruvnäringens fortsatta expansion. 250 000 nya kvadratmeter av bostäder, kommunala verksamheter och kommersiella lokaler ska byggas under de närmaste 15 åren.


Kontaktpersoner

Mikaela Åkerlund
Kommunikatör
Mikaela Åkerlund