Steiner uppdaterar sin professionella marina kikare, Navigator 7x50, med en ny linskonstruktion och introducerar den nya Steiner Navigator Autobright 7x50.
Den nya kikaren ärver Steiners exklusiva Autobright Sunlight adaptive lens-teknologi som kan ses i deras framgångsrika Blue Horizon-serie. Autobright innebär att kikaren automatiskt justerar ljusstyrkan för bästa möjliga bild i alla ljusförhållanden. Tekniken gör det lättare att se oavsett om det är vid soluppgång, på en reflekterande vattenyta i starkt solljus eller i svåra väderförhållanden under dagen.
Autobright-tekniken bygger på fotokromatiska linser som förfinats med speciella molekyler som utvecklats av Steiner för att reagera på solljus och automatiskt anpassa sig till ljusintensiteten och minska störande bländning. På så sätt skyddas ögonen även mot UV-ljus och bländande sol. Tack vare de fotokromatiska linserna och Steiners högkontrastoptik ger nya Navigator Autobright alltid klara, kontrastrika bilder med hög skärpa och en briljant 3D-tittarupplevelse med naturlig färgåtergivning.
Kikaren har den klassiska användarvänliga Porro prisma-designen. Tack vare det innovativa "open bridge”-systemet är det enkelt att använda Navigator Autobright med en hand, även under krävande förhållanden ute på öppet hav. Gummiförstärkningen ger inte bara ett stadigt grepp, utan stöter också bort vatten för att säkerställa ett fast grepp vid hård sjögång.
Navigator Autobright finns i två versioner, med och utan kompass. Navigator Autobright Compass är utrustad med en belyst, analog, vätskedämpad kompass med riktmärke för enkel orientering till sjöss.
Priser och leverans
De nya kikarna kommer att börja levereras i mars 2024.
Rekommenderat försäljningspris är:
Steiner Autobright 7x50 Compass SEK 10.890,-
Steiner Autobright 7x50 SEK 9.699,-
För ytterligare information, vänligen kontakta hans.bergquist@focusnordic.se
Viktiga specifikationer
Focus Nordic i Göteborg är den ledande distributören av foto, video och optik i Europa. Sortimentet innehåller en rad starka varumärken som Panasonic, Ricoh/Pentax, Kodak, Lexar, Transcend, Delkin, Steiner, Hähnel, Tamron, Ilford, Velbon, Sirui, Samyang, Kowa, Celestron, LumeCube, Nanlite, Azden, Saramonic, Nissin, Kenko, Polaroid, Zeiss, NiSi, Ledgo, Zhiyun, B&W Outdoor Cases, Chasing, Feelword, Hollyland, Kuvrd, SmallRig, Peak Design, Think Tank, Hikmicro etc. Dessutom finns egna produkter under namnet Focus och Focus Sport Optics. Focus Nordic är medlem i BSCI som jobbar för rättvisare arbetsvillkor. Se vidare på: www.focusnordic.se